| LastNight1324235436 a întrebat:

Ce este mediatoarea unui triunghi?

Răspuns Câştigător
| sweet2kitty1049 a răspuns:

Iti dau o definitie mai simpla :
Mediatoarea unui segment este perpendiculara care trece prin mijlocul segmentului( daca nu stii ce este aceea o perpendiculara, iti spun ca ea formeaza unghiuri drepte la intersectia cu segmetul dat)
Mediatoarea are o proprietate : orice punct de pe mediatoarea unui segment este egal departat de capetele segmentului. Mediatoarele unui triunghi sunt concurente(adica se intersecteaza intr-un punct comun) iar punctul de intersectie se numeste centrul cercului circumscris triunghiului.
Iti mai dau un sfat, cum sa deosebesti o mediana de o mediatoare deoarece te poti incurca intre ele. Mediatoarea are acel T pe care daca il intorci invers ar iesi *** (nu ma refer la injuratura) si tii minte ca se formeaza unghiuri drepte (de 90 de grade) de la semnul "|" si ca imparte segmentul in doua segmente congruente de la " _ _". Eu asa am retinut. Bafta!

5 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Mediatoarele unui triunghi sunt dreptele perpendiculare pe mijlocul fiecarei laturi a triunghiului.
Ele se intersecteaza intr-un punct care este centrul cercului circumscris triunghiului.

Http://www.temedematematica.com/......oarea3.pdf aici gasesti totul despre ea. Este undeva pe la jumatate plus ca se intelege clar si simplu.

| DeeaHelpYou a răspuns:

În geometria plană, mediatoarea este perpendiculara dusă prin mijlocul unui segment.

Mediatoarea este locul geometric al punctelor (dintr-un plan ce conține segmentul) egal depărtate de extremitățile segmentului.

Cele trei mediatoare ale laturilor unui triunghi sunt concurente într-un punct care este centrul cercului circumscris triunghiului.

Centrul cercului circumscris al unui triunghi ascuţitunghic se află în interiorul triunghiului.

Centrul cercului circumscris al unui triunghi dreptunghic coincide cu mijlocul ipotenuzei.

Centrul cercului circumscris al unui triunghi obtuzunghic se află în exteriorul triunghiului.

Diametrul cercului circumscris este dat de formula: \begin{align} \text{diametru} & {} = \frac{2abc}{\sqrt{(a+b+c)(a-b+c)(b-c+a)(c-a+b)}} \\ & {} = \frac{abc}{2\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}} \end{align}
Vezi și

| DeeaHelpYou a răspuns:

În geometria plană, mediatoarea este perpendiculara dusă prin mijlocul unui segment.

Mediatoarea este locul geometric al punctelor (dintr-un plan ce conține segmentul) egal depărtate de extremitățile segmentului.

Cele trei mediatoare ale laturilor unui triunghi sunt concurente într-un punct care este centrul cercului circumscris triunghiului. Centrul cercului circumscris al unui triunghi ascuţitunghic se află în interiorul triunghiului. Centrul cercului circumscris al unui triunghi dreptunghic coincide cu mijlocul ipotenuzei. Centrul cercului circumscris al unui triunghi obtuzunghic se află în exteriorul triunghiului.

| Voledar a răspuns:

Scrie foarte clar in cartea de matematica...vezi ca trebuie sa fie acolo la lectia ta un chenar(e in forma de dreptunghi) de obicei colorat rosu/albastru sa pur si simplu ingrosat(boldat) unde scrie ce e mediatoarea... daca o sa crezi ca are prea multe chenare cartea intai treci pe la cuprins