| Dany_Doar_1994 a întrebat:

Ce este miopia? Doresc raspunsuri daca se poate in termeni de biologie / fizica.

Răspuns Câştigător
| EmmaLove64 a răspuns:

Miopia este un defect al vederii, viciu de refractie, care se manifesta prin imposibilitatea de a distinge clar obiectele situate la o distanta. Globul ocular al persoanelor miope este mai alungit, asa ca imaginea obiectelor privite se formeaza in fata retinei.

2 răspunsuri:
| Cami9 a răspuns:

Pe langa ce a mai zis EmmaLove64 ea are un ax antero-poetsterior

| Cami9 a răspuns:

Axul antro-posterior este mai lung, iar persoanele cu miopie observa detalile mai bine de la obiectele apropiate fata de un om cu o vedere normala.