| freedomangel a întrebat:

Ce este motivul literar?

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Motivul literar consta într-un simbol, o idee, o imagine reluate sau subliniate cu insistenta si care contribuie la definirea mesajului unei opere.

Exemple:

Obiecte: motive acvatice (izvorul, lacul, marea, ploaia, lacrima; apa vie/apa moartaalbastra, crinul, trandafirul.; arborele sacru: teiul, salcâmul, bradul, gorunul.); motive terestre (codrul, gradina, muntele, dealul), motive astrale (steaua, luceafarul, luna, soarele, norul); motivul obiectelor fermecate (palosul fermecat, armura tatalui, oglinda, peria, basmaua.) obiecte simbolice (cartea-simbol cultural, treapta-simbol ascensiv, oglinda-simbol al reflectarii în constiinta, cheia-accesul, calea, solutia, lacatul-interdictia, masca-aparenta, jocul, rolul, plugul-munca, ochiul-cunoasterea prin contemplare, buzele-rostirea, cunoastere prin cuvânt, sarut, inima-iubirea). Sper ca te-am ajutat. Fundabatting eyelashes?

4 răspunsuri:
| Isabelamaria21 a răspuns:

Motivul literar constă într-un simbol, o idee, o imagine reluate sau subliniate cu insistență și care contribuie la definirea mesajului unei opere.

Exemple:

Obiecte: motive acvatice (izvorul, lacul, marea, ploaia, lacrima; apa vie/apa moarta, albastra, crinul, trandafirul.; arborele sacru: teiul, salcâmul, bradul, gorunul.); motive terestre (codrul, grădina, muntele, dealul), motive astrale (steaua, luceafărul, luna, soarele, norul); motivul obiectelor fermecate (palosul fermecat, armura tatalui, oglinda, peria, basmaua.) obiecte simbolice (cartea-simbol cultural, treapta-simbol ascensiv, oglinda-simbol al reflectarii în constiinta, cheia-accesul, calea, solutia, lacatul-interdictia, masca-aparenta, jocul, rolul, plugul-munca, ochiul-cunoasterea prin contemplare, buzele-rostirea, cunoastere prin cuvânt, sarut, inima-iubirea).

Motive cromatice: verdele-viata, tinerete; albul-puritate, ideal; negrul-simbol al mortii.

Cifre: zero (nimicul, golul, vidul, perfectiunea increatului), unu (cifra sacra- Divinitatea nepereche), doi (pereche, cuplul originar), zece (totalitate=fiinta + nefiinta: 1+0), doisprezece (ciclu temporal/anul cosmic), trei, sapte, noua (cifre fatidice).

Sentimente: dorul, suferinta, bucuria, comuniunea om-natura, aspiratia spre ideal, nostalgia absolutului, raul existential, spleen-ul, solitudinea, fascinatia mortii, uitarea prin somn/visare;

Actiuni/situatii arhetipale: vânatoarea magica, transhumanta, calatoria initiatica, coborârea în infern, zborul, calcarea interdictiei, lumea ca teatru, viata ca vis.

Personaje: mitologice: Orfeu, Prometeu, Ulise, Hercule, Sisif. biblice : Isus, Lucifer, sarpele, Adam, Eva, Cain si Abel, Iuda, magul, profetul. folclorice : Zburatorul, Manole, ciobanul mioritic, haiducul, câinele credincios, Fat-Frumos, Ileana Cosânzeana, calul nazdravan, zâna, ursitoarele, zmeul, strigoiul, ielele.din literatura culta: Oedip, Hamlet, Romeo si Julieta, Don Quijote, Don Juan, Faust.

Modele mitice/ legendare: mitul cosmogonic, mitul jertfei pentru creatie, al destinului christic, al pasarii Phoenix, motivul labirintului, pacatul originar, pactul cu diavolul.

Aforisme: carpe diem, vanitas vanitatum, fortuna labilis, fugit irreparabile tempus.

Cel puțin asta am găsit pe internet.

| M.G.R a răspuns:

Tema, idee fundamentală a unei opere lit.

| Alecsandri a răspuns:

Tema operei

| Andru_Andreea_1995 a răspuns:

Mulțumesc!