| Flaphya a întrebat:

Cum se comenteaza motivul literar?

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

Motivul literar reprezintă modalitatea prin care se realizează tema unei opera literare.El poate fi o situaţie cu caracter de generalitate(ex:încercările la care este supus personajul din basm), o maximă sau o formulă care se repetă în momente variate ale aceleiaşi opere sau în creaţii diferite.
Mai poti citi aici :http://www.autorii.com/......terara.php

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comentezi motivul in contextul poeziei in care apare acesta. poti vedea figurile de stil pe care le construieste si poti raporta motivul la continutul textului, la mesajul acestuia si la tema lui.