| angishik a întrebat:

Ce este "multe" in contextul "pere multe" din punct de vedere morfologic...dau funda!

Răspuns Câştigător
| cooldreams a răspuns:

De ce am senzatia ca ai tema? oricum, n-am mai facut gramatica de aproape doi ani (in liceu nu se prea face neh...), deci nu mai stiu sigur: ori obtinut e prin conversiune de la adverbul de mod mult, ori e adjectiv propriu-zis, desi cred ca e obtinut prin conversiune. uita-te si tu intr-un manual sau ceva.

5 răspunsuri:
| cooldreams a răspuns:

Adjectiv, doar se acorda in gen, numar si caz cu pere, nu?

| angishik explică (pentru cooldreams):

Adjectiv de care? (propriuzis, prov din numeral, adjectiv pronominal neh...)

| angishik explică (pentru angishik):

Si eu vreau sa stiu daca e numeral, pronume nehotarat, sau altceva...

| cooldreams a răspuns (pentru angishik):

De ce am senzatia ca ai tema? oricum, n-am mai facut gramatica de aproape doi ani (in liceu nu se prea face neh...), deci nu mai stiu sigur: ori obtinut e prin conversiune de la adverbul de mod mult, ori e adjectiv propriu-zis, desi cred ca e obtinut prin conversiune. uita-te si tu intr-un manual sau ceva.

| lascuiulian92 a răspuns:

Multe inseamna cam de la 5 Kg in sus rolling on the floor. Glumesc. Este adjectiv. surprise laughing

| DeeDe98 a răspuns:

Cuvantul "multe" din contextul "pere multe" este adjectiv si se acorda in gen, nr si caz cu subst "pere". Sper ca te-am ajutat.big grin. Funda?