| Cristinuta12 a întrebat:

Ce este substantivul?

Răspuns Câştigător
| Sminoc12 a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care arata fiinte, lucruri si fenomene ale naturii.

4 răspunsuri:
| TPUpedia a răspuns:

SUBSTANTIVUL este partea de vorbire care denumeste fiinta, obiecte, substante, locuri, fenomene ale naturii, evenimente si o serie de notiuni abstracte.

| Danielapop_Zamfir_1975 a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care denumeste:fiinte, obiecte, stari sufletesti si fenomene ale naturii.ASTA ESTE RASPUNSUL INTREG!

| didi999 a răspuns:

Substantivul este partea de vorbire care arata fiinte, lucruri si fenomene ale naturii. funda

| Rotar_Corina_1973 a răspuns:

Substantivul este patera de vorbire care denumeste fenomene ale naturii, obiecte stari sufletesti