| BlackRose03 a întrebat:

Ce facultati poti face dupa terminarea liceului daca ai fost pe stiinte sociale? Dar de pe filo?
Amandoua sunt uman,deci ai mai putine optiuni de viitor si pe amandoua se fac cam aceleasi materii.
Totusi, care este un profil mai bun? Care iti ofera mai multe optiuni?
Din ce se da bacul?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ce iti place tie. Te indemn sa faci ce ti place! Nu ai vrea sa lucrezi o viață intr-un domeniu care sa ti displacă sa n ai timp liber pentru a cheltui banii aia. Poti cauta o profesie/meserie bănoasă, dar nu sa fi avar. Poti strânge bani si cu un salariu decent dacă stii sa economisești. Dacă vrei bani, o afacere poti avea oricand vrei Tu, ea iti aduce profit. Meseria sa ti fie brățară de aur! Important e să te pricepi la ceva si sa ti placa. Succes!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce vrei tu aia faci. Opțiuni mai multe vei avea când vei fi bun/foarte bun în ceea ce faci. Acum în ce clasă ești?

| BlackRose03 explică (pentru sierra1):

In clasa a 8-a, intru la liceu si nu ma pot decide intre Stiinte Sociale si Filologie.Tu ce crezi?

| sierra1 a răspuns (pentru BlackRose03):

Eu să înclin balanța? Păi nici nu te cunosc, ce știi și ce nu știi, ce vrei și ce nu.

| BlackRose03 explică (pentru sierra1):

Imi place literatura, geografia, istoria, limbile straine...Nu sunt buna la matematica si fizica, iar de asta ma orientez catre uman, dar nu ma pot hotari intre stiinte sociale si filo.Nu stiu care sunt diferentele intre cele 2 si unde sunt mai multe avantaje.
Dupa liceu daca merg pe uman vreau sa fac Dreptul mai departe.
Deci?

| sierra1 a răspuns (pentru BlackRose03):

Unde vrei tu acolo e bine. La drept poți merge de la orice profil. Nu ai avantaje la nici un profil. Nu la noi, în alte țări da. Dar vorbim de România.

| NLS a răspuns:

Istorie, geografie, filologie, drept, jurnalism, psihologie, comunicatii si relatii publice, relatii internationale, sau chiar administratie publica (la domeniul acesta vei avea si materii de profil real, e un mix intre cele 2 domenii), etc.

| christall a răspuns:

Poti da la orice facultate. Optiunea pentru facultate nu este legata de liceu.