| wannabe a întrebat:

Ce fapt istoric referitor la implicarea spatiului romanesc in actiunile diplomatice din Evul Mediu imi puteti spune?

Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

Tratatele de alianta/vasalitate semnate de domnii romani cu regii statelor vecine.De exemplu tratatul de alianta de pe 7 martie 1395 semnat de Mircea cel Batran si Sigismung de Luxemburg sau tratatul dintre Stefan cel Mare si Cazimir al IV-lea prin care Stefan se recunoaste vasal Poloniei.Toate aceste tratate incheiate intre domnii romani si conducatorii celorlalte state demonstreaza faptul ca diplomatia romaneasca a fost parte a relatiilor internationale din Evul Mediu.

3 răspunsuri:
| eek a răspuns:

Juramantul de vasalitate de la colomeea din 1485 stefan recunoaste vasalitatea
tratatul de la brasov alianta antiotomana dintra mirca cel batran si sigismund de luxembrug

| sebysebyca a răspuns:

Romania a acceptat aderarea la spatiul cosmic, cu aceasta ocazie acordand permis de rezidenta la o pereche de ciori.ciorile astea s-au inmultit ca iepurii, iar azi ne mandrim cu ele si prin cele mai intunecate cotloane ce s-au format din evul mediu si pana astazi in univers! haoleo ca iar o dadui in rasisme!