| Monyyyyy a întrebat:

Ce fel de matematică se face la politehnica, daca sunt la profil tehnic fac fata la electric la facultate? La calculatoare si telecomunicatii e m2?

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De fapt la politehnica deși materiile au denumiri diferite, in esența cam toate înseamnă matematica. Și fizica. Deci vei face numai probleme de mate și fizica, pe lângă activitățile practice de laborator sau calculator. Și e destul de grea, adică faci niște probleme foarte complicate, cu derivate, integrale și o grămada de alte noțiuni noi, nu se compara deloc cu matematica pe care o faci tu acum care este floare la ureche (fiind profil tehnic). Fata poate face oricine care înțelege acele probleme și se duce zi de zi la facultate și lucrează destul și acasă. Nu pot sa îți spun dacă se da M1 sau m2 pentru ca am impresia ca notațiile astea sunt inversate la admitere. Adică nu contează denumirea, subiectele de admitere sun un pic mai grele decât cele de la bac de la mate INFO. Dar ce urmează in facultate e mult mai greu, așa ca gândește-te bine dacă asta e ceea ce ți-ar plăcea sa faci.

| AC4S4 a răspuns:

Cred ca la Calculatoare se face M1, iar la restul mai usor (M2).

| Bordey_valy_1969 a răspuns (pentru AC4S4):

La ETTI este admiterea la fel ca la ACS. Ambele-s facultati la fel de bune, dar domeniile-s diferite. Acs-soft, ETTI-hard/telecom

| Kiwibibilă a răspuns:

Tu cu m3 vrei să dai la poli? laughing))) N-ai şanse, reprofilează-te.

| Monyyyyy explică (pentru Kiwibibilă):

Ce m3 visezi tu? am zis m2 si nu raspunde daca esti rea

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Monyyyyy):

Mai fata la profil tehnic faci m3.

| anonim123453313 a răspuns:

Eu zic sa nu iti mai faci probleme de matematica, exista materii mult mai grele laughing. Matematica este un fleac la politehnica

| Monyyyyy explică (pentru anonim123453313):

Serios? De unde sti? Băiatul a zis ca e foarte grea si unde se face m1 sau M2 e asa de grea?