| NuAmNumeCaSeFura a întrebat:

Ce importanta au notele de la scoala pentru liceu?

Eu vreau sa dau la mate-info dar nu am note atat de stralucite la mate.Credeti ca pot intra la un liceu destul de bun de mate-info cu note de 7-8?

Eu sunt inca in clasa a 7-a dar imi fac griji in privinta asta

7 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Trage tare pentru testarea din clasa a 8-a, conteaza media generala a anilor din clasele 5-8, si media de la examenele finale.

| peperonies a răspuns:

Nu prea conteaza, sa faci bine la capacitate. se mai da capacitate?

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu se tine cont de media la o materie respectiva, ci de media generala. Mai precies, media generala a claselor 5-8 reprezinta 25% din media de admitere, iar restul de 75% il reprezinta media examenelor de capacitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De anul asta, notele de la scoala mai sunt doar 20% din media finala, 80% sunt notele de la examen.

| DaCumSaNu a răspuns:

Pentru admiterea la liceu se tine cont de media claselor 5-8 si media de la examenul de capacitate. Depinde care este media minima la liceul la care doresti sa intri. Liceul la care sunt eu este cel mai bun din oras, dar ultima media cu care s-a intrat a fost 6, 97. Media de intrare la liceu e scrisa mai jos.

| anoniiim1807 a răspuns:

Depinde ce faci la examen.
Media din clasele 5-8 reprezintă 25% din media de admitere iar media de la examen e restul de 75%.
Deci contează mult ce faci la examen...75% din media ta de admitere
Succes :*

| NoctisFive a răspuns:

Conteaza in proportie de 20% media de pe 5-8 la Evaluare (poate la anul se va micsora procentul), dar daca tu esti de 7-8 la mate si in continuare degeaba te duci la mate-info, nu o sa rezisti. Gandeste-te ca o sa dai bacul din matematica M1, care nu e usoara. Ar fi bine sa te apuci sa exersezi la mate sau sa faci niste meditatii.