| AlexaSiAtat3 a întrebat:

Ce inseamna autoritate locala?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prin termenul de autoritate locala sunt desemnate, la modul general, toate institutiile si organele care exercita autoritatea la nivel local (judet, municipiu, oras, comuna), in principal consiliile locale, primarii, prefectii etc. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Organele si institutiile care exercita autoritatea statului la nivel local.primarii[primariile],prefectii[prefecturile],consiliile municipale si judetene, inspectoratele[judetene sau orasenesti]de politie...

| tinaHd a răspuns:

Cum a zis giuliahee hee:*:*

| Konata a răspuns:

Autorităţile locale deţin un rol esenţial în atenuarea schimbărilor climatice. Participarea la Convenţia primarilor le sprijină în acest demers, oferindu-le recunoaşterea, resursele şi oportunităţile de stabilire de conexiuni necesare pentru a duce angajamentele lor privind energia şi clima la nivelul următor.

Pa Pa!