| anonim_4396 a întrebat:

Autoritate inseamna putere?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Cu siguranta autoritatea este putere! Nu puterea fizica ci puterea de concentrare, puterea fiecarui individ de a duce lucrurile la bun sfarsit organizandu-se in demersuri atat pe sine cat si pe cei impreuna cu care lucreaza.

9 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Nu, este o lispa a puterii, cand ai autoritatea asupa cuiva denota lipsa de putere pentru ca aplici anumite proceduri sa-l ti sub aceasta autoritate; puterea este pur si simplu, puterea aplica cea mai fina atingere

| AlxMro a răspuns:

In ziua de azi, cam da. Poti sa te impui si prin inteligenta care pana la urma poate fi vazuta ca o putere...

| costyn162 a răspuns:

Abilitatea de a deveni autoritar in anumite contexte este, dupa parerea mea sinonima cu dobandira puterii.

| costyn162 a răspuns:

Abilitatea de a deveni autoritar in anumite contexte este, dupa parerea mea sinonima cu dobandira puterii.

| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat.Autoritatea este data de functia ocupata.Multi confunda acest lucru.

| adisuper a răspuns:

Nu,autoritatea este legitimă(de ex: autoritatea părinţilor faţă de copilul lor) iar puterea nu este(să zicem ˇbătăuşulˇ din curtea şcoli, are el putere(oferită de masa musculară), dar nu are autoritate să o folosească)

| RAY a răspuns:

Nu,nu,nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu poate daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

| Arcani a răspuns:

Nu neaparat.Inseamna raspundere.

| luchyanu a răspuns:

Da, de cele mai multe ori, indiferent de context, sau de interpretare, autoritatea inseamna putere.