| Anca3336 a întrebat:

Ce inseamna cultura de masa?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Cultura de masa este tot ceea ce se fabrica pentru a fi consumat de masele de oameni. Deci, orice produs cultural ce poate fi industrializat si poate fi transmis de mass-media cu scopul de a distra. Nu este facuta in scopul de a educa ori pentru elite, nu este o cultura specializata ori pentru care este nevoie de o educatie superioara. Este cam tot ceea ce gasesti in reviste, la televizor, in emisiuni, la radio - articole, informatii generale eplicate in termeni normali cu scopul de a se vinde cat mai mult.
Prin aceste metode (ziare, reviste, emisiuni) se transmit anumite informatii si valori care devin asmilate de un numar cat mai mare de oameni, deci de mase si apoi devin generale.
Cultura de masa nu se refera numai la valorile indivizilor, mai exact ale maselor, dar si obiectele care creaza aceasta cultura de masa.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura de masă = ansamblu de cunoștințe și de valori cu care masele vin în contact prin participare creatoare sau prin asimilare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cultura de masă - o privire de ansamblu
http://danoctaviancatana.blogspot.ro/......amblu.html