| pricinocirina a întrebat:

Ce inseamna cuvintul realizator?

Răspuns Câştigător
| Mickllosh a răspuns:

Uite aici explicatia cuvantului tau!
http://dexonline.ro/definitie/realizator

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

REALIZATÓR, -OÁRE, realizatori, -oare, adj. (Adesea substantivat) Care realizează, care înfăptuiește ceva; înfăptuitor. [Pr.: re-a-] — Din fr. réalisateur.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Uite aici: http://dexonline.ro/definitie/realizator

P.S: Se scrie "cuvant". Corect este cu â din a, nu se mai foloseste varianta cu î din i. Trebuie scris asa chiar daca nu folosesti diacritice. Se deduce.

| agent003 a răspuns (pentru TechnologyWebBrowsing):

Se scrie cu î din i la " începutul " cuvântului, iar cu â din a la mijlocul " cuvântului " sau sfârşit

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru agent003):

Ma refeream strict la cuvintele cu aceste diacritice in interiorul lor, la mijlocul lor. Totdeauna se scrie la inceputul si sfarsitul cuvintelor cu î din i, iar cu â din a la mijlocul lor. Bine, mai sunt si alte reguli, cand se scrie cu î din i in interiorul cuvintelor; neîmpacat, de exemplu. Dar pentru "cuvintul" pe care l-a scris el in intrebare, se foloseste litera a, chiar daca nu folosesti diacritice. Cum am zis, se deduce ca este â.

| RobertCelMaiTare a răspuns:

O persoana care realizeaza un film/proiect