| anonimspecial a întrebat:

Ce inseamna "drag"(engleza). Am cautat pe net dar... E din melodia "Born this way" de Lady Gaga.- "Don't be a drag, just be a queen"

Răspuns Câştigător
| Drăghici_George_1996 a răspuns:

Drag inseamna "povara" dar uneori e sinonim cu "tarfa" depinde de context
In acest context cred ca la termenul de "tarfa" a vrut sa se faca referire

7 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

De regula sexul masculin adopta aceasta metoda drag queen de ce din cauze traumelor in special din trecut poate si prezent dar poate fi si din cauza ca in interiorul lor se duce o lupta intre ar fi barbat sau femeie ori baiat sau fata ca e greu sa stie in interiorul lor de ce sex sa apartina si uite asa se intampla sa vezi de multe ori barbati deghizati in femei si mai ales daca sunt artisti adica in muzica de exemplu canta danseaza ca sexul feminin cei care sunt de sex masculin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitions of drag queen
noun
a man who dresses up in women's clothes, typically for the purposes of entertainment.

"But how else do you explain her penchant for dressing like a drag queen?"
Alta explicatie nu am laughing). Sper ca te ajutawinking.

| Twyla a răspuns:

Drag= povară, piedică.

| Staicu_Georgiana_1998 a răspuns:

Drag in engleza are mai multe intelesuri : pacoste; a scoate; a ( se) târî

| Staicu_Georgiana_1998 a răspuns:

Drag- pacoste

| LiviaKP a răspuns:

Drag inseamnă piedica sau povara.
Nu fi o povara, doar o regina.