Ce înseamnă expresia "vântul bate-n proră"?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prora este partea din fata a unei nave, asa ca "vantul bate-n prora" inseamna ca vantul bate din fata, ingreunand inaintarea. Prin extensie se poate spune ca expresia indica o piedica la inaintare, indiferent ca este la propriu ori la figurat. Numai bine!

| faramatania a răspuns:

Adică din faţă, iar navigarea se poate desfăşura în condiţii optime(bune)

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru faramatania):

Sa inteleg ca tu, daca iti bate viscolul din fata, iarna, mergi mai bine decat daca iti bate din spate! Esti cumva chiar blonda din poza, nu?
On Topic: Prova, sau prora este partea din fata a unei nave, iar cand bate vantul din fata, in mod logic, nava inainteaza mai greu. Asta e si motivul pentru care urarea marinarilor inainte de plecarea in voiaj este "vant din pupa", adica din spate.

| faramatania a răspuns:

Înaintează mai greu, aşa este, dar mai sigur, fără prea mari riscuri, asta am vrut să spun.

| Goooogle a răspuns:

Adica vantul bate-n vele, adica vantul sufla tare....intelegi tu.