| pix a întrebat:

Ce inseamna expresiile,, s'en tenir a" si,, ne pas s'en faire"? Multumesc:*

5 răspunsuri:
| IngerAlb a răspuns:

"a lipi un." si a doua " nu va faceti griji"

| pix explică:

Ne pas s'en faire inseamna cumva a nu-si face griji?thinking

| ÐÿÅ a răspuns (pentru pix):

Da si noua ne'a spus doamna de frenceza, iar asta chiar inseamna "a nu-si face griji", dar cealalta inseamna "a lipi(a combina) ceva(un lucru)

| a1doru a răspuns (pentru pix):

2.in limba uzuala=a nu-i pasa.
1.la fel,depinde de situatie=a ramane ferm pe pozitie, a se agata de ceva sau cineva, a nu schimba hotararea

| augustin94 a răspuns:

Ne pas s'en faire-Nu vă faceţi griji si s'en tenir a- a lipi ceva