| didieu a întrebat:

Ce inseamna modul gerunziu?

Răspuns Câştigător
| XoxoJuICe a răspuns:

Verbele care se termina in "and" sau "ind" sunt la modul nepersonal Gerunziu.Ex.scriind,mancand,citind...Bafta! >big grin

4 răspunsuri:
| JASMYNA88 a răspuns:

Orice verb care se termina cu and(ex: cantand, mancand, etc)

| MadalinaElly a răspuns:

Buna,la modul ''gerunziu'' orce verb se termina in : înd, and.
ex : plecAND, mancAND, invatAND.

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Verbele care se termina in and si ind
ex:mancand, gasind, cautand,

| LiviuTPU a răspuns:

Gerunziul este un mod nepersonal și nepredicativ care exprimă, de obicei, o acțiune în desfășurare dependentă de acțiunea unui verb la un mod personal.

Gerunziul românesc provine de la forma corespunzătoare din limba latină: cantandum > cântând. Este marcat prin sufixul -ând, la majoritatea verbelor, sau -ind: fugind. Urmat de un pronume neaccentuat conjunct, personal (cu excepția lui o) sau reflexiv, i se adaugă vocala de legătură -u-: ducându-l, văzându-se.
În ceea ce privește alte forme verbale, gerunziul intră în compoziția formei de prezent a modului prezumtiv: voi/oi fi greșind.
[modificare]Valori modale și temporale
Fiind un mod dependent, gerunziul preia de obicei semnificația modală și temporală a verbului regent:
indicativ: A intrat spărgând ușa.
conjunctiv: A început să cânte, murmurând încet.
condițional-optativ: Stând aici, mi-ai fi de folos.
prezumtiv: O fi plecat plângând.
imperativ: Pleacă, luându-ți tot ce ai!
infinitiv: Nu se recomandă a citi mâncând.