| AdrianaCammy a întrebat:

Am o intrebare: de ce nu este bine sa folosim modul gerunziu in romane? Multumesc!

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| roxystomp a răspuns:

Ai o informatie dar o ai pe jumatate.Modul gernuziu nu se foloseste in REZUMATE. Deoarece ele nu au nevoie de descrieri, caracterizari etc. Intr-un rezumat al unui roman sa zicem rezumatul nu trebuie sa aiba mai mult de o pagina. (Deci ma refer la rezumat NU la povestire). Si ca sa inchei: de obicei intr-un rezumat(scuze pentru cititor ca am folosit cuvantul de atatea ori) se foloseste numai prezentul si perfectul compus.

AAA si inca ceva: in compuneri si romane nu se foloseste niciodata perfectul simplu deoarece este un mod popular.

| corolav a răspuns (pentru roxystomp):

Aici, cu folosirea „ niciodată" a perfectului simplu în romane, nu prea ai dreptate.
Ia să vedem cîteva rînduri din „Moromeții".
Citez: Țugurlan nu zise nimc/Mai vorbiră cîtva timp și la plecare Armeanca/Seara Țugurlan întîrzie/Întinzîndu-se sub așternut el simți/
Și se opriră./Căutară s-o ia pe drumuri lăturalnice/ La un moment dat Nilă se opri/El șopti cu glas tulburat.
Și astea sînt culese doar de pe trei din paginile primului volum.

| roxystomp a răspuns (pentru corolav):

Scuze am vrut sa zic rezumate nu romane. Eu am citit Morometiiwinking