| kindness a întrebat:

Ce inseamna pentru voi "mama"?

9 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Iubire,blândeţe,un umăr pe care să plângi,cineva care îţi poartă de grijă,cineva care îţi vrea numai şi numai binele,cineva care nu va fi niciodată invidios pe tine,cineva care te va iubi mereu,cineva care îţi dă sfaturi(nu contează subiectul),cineva care,pe scurt,este o persoană minunată! ar face orice pentru tine!
mama, este o fiinţă minunată! eu îmi iubesc enorm de mult mama, şi ea mi-a fost şi îmi va fi mereu alături!

| KatnissEverdeen a răspuns:

Eu am sa-ti raspuns simplu scurt dar e acelasi lucru
Mama...
Primul cuvant pronuntat
cea mai iubita fiinta de pe Pamant
Fara ea nu am exista

Funda... te rog!

| kindness explică:

Daca as putea v-as da la toti funda! sunteti minunati.bravo. Sa va respectati mamele si sa le iubiti cat de mult puteti. Aratati-le asta!

| DorothyAnn a răspuns:

Mama este cea mai importanta persoana din viata mea, nu pot iubi pe nimeni mai mult decat pe ea, este o persoana minunata care s-a sacrificat de mii de ori pentru binele meu! O iubesc nespus pe mama, si stiu ca oricat s-ar stradui cineva, nu va reusi sa-i ia locul din inima mea!

PS: asta mi se pare cea mai buna intrebare pe care am citit-o pe TPU! Felicitari!

| ღAnaSawakoღ a răspuns:

Pentru mine ar insemna o persona care te intelege,nu te judeca,persoana care ti-a dat viata, care te iubeste, te protejeaza care te inveselesti cand esti trist si mult mai multe lucruri. funda te rog frumos?/

| Andreea011 a răspuns:

Pentru mine cuvantul mama este cel mai frumos cuvant pe care poate cineva sa al rosteasca. cuvantul mama pentru. mine anseamna protectie, iubire daruire. mama este finta pe care o iubesc cel mai mult de pe fata pamantului pentru ca ea mi-a dat viata ma anvatat ma educat...

| Sky_6013 a răspuns:

Mama.cand aud/vad cumvantul asta imi aminteste de fiinta pe care am pierdut-o acum aproape 2 ani. Mi-o amintesc vag zambindu-mi dulce, alinandu-ma noaptea si veghiindu-mi visele.
Cred ca ea a fost singurul om pe care l-am iubit vreodata. Inima imi salta defiecare data cand aud acest cuvant, zambind imi amintesc faata ei dulce.
Pentru mine mama inseamna totul. Ce e mama? Nu stiu. Stiu doar ca e fiinta care nu iti va cere niciodata in schimb ceva, si mai stiu ca e menite pe pant pentru a fii pentru perioade mai lungi, sau mai scurte sa ne preagteasca pentru viata. Pentru mine, fiind fata cred ca ne pregateste pentru a devini si noi mame.
Nu o pot descrie in alte cuvant. ea inseamna TOTUL. Nu am de gand sa folosesc cliseele poetice pentru. a o descrie. Ea e pur si simplu mama.

| GeOrGy2110 a răspuns:

Mama, primul cuvant pe care l-am rostit, persoana care ma iubeste orice s-ar intampla, cea care mi-a dat viata, ma hrani, m-a invatai primii pasi, mi-a purtat de grija, in zilele friguroase a avut grija sa nu racesc.Ea e cel mai bun doctor din lume, un umar pe care sa plang, cea mai buna prietena, careia sa-i spun totul, cea care ma cearta cand gresec, dar imi aminteste ca-mi vrea doar binele. "Mama" este cuvantul pe care il iubersc cel mai mult, alaturi de "tata " si de "frate"

| SRaresG a răspuns:

Mama, acest cuvant magic si frumos cu putere fermecata, reprezinta fiinta cea mai iubita si indragita de mine de pe pamant.

Daca cineva mi-ar spune sa-mi descriu mama, as spune ca: " Mama mea este o fiinta gingasa si frumoasa. Parul sau este lung si ondulat ca valurile marii, iar ochii ei mari sunt ca doua diamante pline de caldura, blandete si intelepciune. Niciun trandafir nu o poate intrece in frumusete si niciun ghiocel in delicatete. Mainile sale sunt agere si catifelate. Glasul sau melodios imi strabate inima si mi-o umple de bucurie si fericire, iar privirea sa este blanda si luminoasa. Sufletul sau este plin de bunatate si intelegere.

As putea spune ca mama este un inger trimis din cer pentru a ma ajuta sa trec mai usor peste greutatile vietii, fiindu-mi alaturi atunci cand am nevoie de sprijin.
Ii promit ca atunci cand voi deveni o persoana adulta, iar ea va imbatrani, o voi rasplati pentru tot ce a facut si face pentru mine.
O voi iubi, o voi asculta, o voi respecta mereu si ii doresc multa sanatate, fericire, pace sufleteasca, liniste, viata lunga si tot ce exista mai bun pe lume!
La multi ani, mami!