| Фуфик a întrebat:

Ce inseamna mama?

23 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Maria are mere acrehappy

| DenisaAbdn a răspuns:

Vai, vai ce de raspunsuri frumoase! Ai zice ca s-au intrunit toti ingerii site-ului ca sa iti raspunda la intrebarea asta. Si ce frumos ar fi sa ne apreciem cu adevarat mamele, la adevarata lor valoare. Pacat ca la unii iese uratenia sufleteasca la suprafata si cer funde in schimbul a cateva cuvinte despre mama. Cand ati spus ultima data mamelor voastre ca le apreciati si cat inseamna pentru voi?

| CristinaElena96 a răspuns:

Mama este cea mai importanta persoana din viata oricui care sufera cand isi vede copilul trist ...mama este cea mai minunata fiinta pe care Dumnezeu ti-a dat'ohappy

| Denisa85 a răspuns:

Fiinta care a dat viata unei alte fiinte.
Daca mama ta nu era nici tu nu erai acum.
Numai bine! :*

| Bylok a răspuns:

Cea mai importanta fiinta din intreg univerul :d

Răspuns utilizator avertizat
| minnieee a răspuns:

Mama înseamnă tot ce sunt eu. Fară ea şi fară tata eu eram un nimic azi.Cea mai importantă femeie din viaţa mea.

| MadnessCaffe a răspuns:

Mama este cel mai pretios lucru pe care il ai in viata, chiar mai pretios decat Dumnezeu.

Mama te ajuta la nevoie,te imbraca,te educa, te hraneste, te apara de rele, teoretic si practic mama este ingerul tau pazitor!

| xlmpq a răspuns:

Cea mai importanta fiinta

app asta alle99 chiar si la cuvantu mama aveai nevoie de dictionar? rolling on the floor

| LotusRadioactiv a răspuns:

MAMA -O DENUMIRE MULT PREA SIMPLĂ…




Din Ceruri s-a ivit
O binecuvântare
Si am preaslăvit
Aceasta-nfăţişare
Cu două boabe de lumină
Cu gura mirosind a smirnă
Şi din când în când
O suflare de viaţă dând
Iar puiul de om o vede plângând
Şi râzând, de durerea din al său gând
Apoi trupu-i răsfaţă
Şi-l sărută pe faţă
Cu buze de măceş
Cu pistrui de sânge-aleşi.
Are urechi stropite de brumă
E femeia preasfântă şi bună
Ce necazurile-ascultă
Şi ne abate de la ruta
A cărei ispită
Ne-nşală mereu…
Iar necuratul „eu"
Al persoanei mele
Este certat de ele:
De vorbele-i dulci, care mă dezmiardă
Si mă ceartă…
Fiinţa ei…
Este, de fapt, o divinitate,
Mă apară de relele toate!
Şi-această fiinţă, ce nu are apus
În bunătate, este un semn de Sus!
Că cineva mă iubeşte
Şi nu mă părăseşte!
Munceşte şi tace,
Multe rugăciuni îşi face,
Iar în inima sa,
Hărnicia e în pace.
Mămucă dragă, îţi mulţumesc
Şi pururea eu te iubesc!
Ma crezi sau nu eu am compus aceasta poezie cand eram intr-a 7-a big grin. Mama este fiinta care ti-a dat viata, deci ii datorezi totul si trebuie sa faci ceea ce este cel mai bine pentru ea happy

| Bianca_6401 a răspuns:

Totul

| piticot_7774 a răspuns:

Mama pentru mine este un inger nu unul oarecare ci ingerul pazitor al vieti mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiinta care te creste, te educa si te pregateste pentru viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama pentru mine este aerul care îl respir, universul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai scumpa fiinta din univers!

| No a răspuns:

Mama este părintele biologic sau social de sex feminin al unui copil.
În general mamă este numită femeia care naşte sau a născut un copil.

| Alexandra8989 a răspuns:

MÁMĂ, mame, s. f. 1. Femeie considerată în raport cu copiii ei, nume pe care i-l dau copiii acestei femei când i se adresează sau când vorbesc despre dânsa; maică, muică, mamaie, mamacă, neneacă. ◊ Mamă eroină = (În trecut) titlu care se acorda femeilor cu cel puțin zece copii în viață. ◊ Loc. adj. de mamă = (despre relații de rudenie) care se află în linie maternă. ◊ Expr. Vai de mama mea (sau a ta, a lui etc.) = vai de mine (sau de tine, de el etc.). (De) mama focului = grozav, strașnic, extraordinar. La mama dracului = foarte departe. De când mama m-a (sau te-a, l-a etc.) făcut = de când sunt (sau ești, este etc.) pe lume; de totdeauna. De (sau pe) când era mama fată (mare) = de foarte multă vreme. (Pop.) A cere cât pe mă-sa = a pretinde un preț exagerat. O mamă de bătaie = o bătaie strașnică. ♦ Femela unui animal în raport cu puii ei. 2. (La voc.) Termen (afectuos) cu care o femeie se adresează copiilor ei sau, p. ext. unei persoane mai tinere. Florico, mamă, să ne scrii! 3. (În sintagmele) Mamă mare (sau, pop., bătrână, bună) = bunică. Mamă soacră = soacră. 4. Termen de politețe folosit de cineva pentru a vorbi cu (sau despre) o femeie (în vârstă). 5. Compus: mama (sau muma)-pădurii (sau pădurilor) = a) Personaj din mitologia populară, închipuit de obicei ca o bătrână urâtă și rea, care umblă prin păduri, cântând sau bocind, ademenind copii sau chiar mâncând oameni; b) plantă erbacee, parazită, cu tulpina fără frunze, acoperită cu solzi și cu flori purpurii (Lathraea squamaria). 6. Fig. Izvor, cauză. [Var.: (reg.) múmă s. f.] – Lat. mamma.

Sursa: DEX '98 | Adăugată de cata | Greșeală de tipar | Permalink

| ღβأβأ a răspuns:

Persoana care intotdeauna m-a invatat de bine, m-a vegheat, m-a alinat cu o vorba buna, s-a bucurat alaturi de mine si mai presus de orice mi-a oferit atat iubirea cat si iertarea neconditionat. E totusi greu sa explici in cuvinte ce inseamna MAMA.
Am reusit sa inteleg cu adevarat, de-a lungul vietii, mesajul mamei: "Voi fi mereu cu tine!". Adica pentru totdeauna, in eternitate, orice-ar fi." (Rebeca Walker)

A spus cineva: "Fiecare cuvant al mamei mele este ca o lira de aur!"

"Asa era mama in vremea copilariei mele, plina de minunatii, pe cat imi aduc aminte; si-mi aduc bine aminte, caci bratele ei m-au leganat cand ii sugeam tata cea dulce si ma alintam la sanu-i gangurind si uitandu-ma in ochii ei cu drag! si sange din sangele ei si carne din carnea ei am imprumutat, si a vorbi tot de la dansa am invatat." (Ion Creanga)

"Bunastarea unui camin nu depinde de bogatie sau de confort, de frumusete sau de lux. Totul depinde de Mama." (G. W. E. Russell)

"Cea mai veche carte din lume este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este o mama." (Grigore Vieru)

"Cand mama imi face cadouri, ca de exemplu o cordeluta, acuarele sau un caiet de scris, asta inseamna ca ma iubeste." (Nina Roberts, 7 ani)

"Cand radea mama, cu rasul ei la fel de incantator precum ii era chipul, totul in jur se umplea de frumusete si de stralucire." (Lev Tolstoi)

"Ce bine e sa ai o Mama! Mamele sunt incantatoare, iar eu voi fi la fel cand voi creste mare. O sa-mi iubesc copiii la fel cum m-au iubit parintii mei." (Estelle Moreton)

"Ce minunat este ca pot vorbi cu ea despre orice, ca pot sa ma destainui si sa radem impreuna, ca o inteleg si ma intelege ca nimeni altcineva din intreaga lume!" (Anne MORROW)

"Cine ma iubeste si ma va iubi intotdeauna, cu o dragoste pe care nicio situatie, suparare sau greseala a mea nu o poate clinti? Aceea esti tu, maicuta mea!" (Thomas Carlyle)

"Cinstea femeii este cununa de glorie pe capul barbatului; cinstea mamei alcatuieste cea mai mare parte din zestrea fetelor." (Guerazzi)

"Cu toate ca sunt matura de acum, ori de cate ori vad ceva nou sau deosebit imi vine sa strig: "Mama, vino sa vezi!"" (Helen Exley)

"Daca totdeauna am unit adorarea lui Dumnezeu si slavirea stiintei cu cinstirea patriei, o datorez sentimentelor sadite de tine, scumpa mama!" (Pasteur)

"Decaderea mamei este inceputul decaderii unui popor." (Pr. Mircea Irina)

"De la moartea bietei mele mame, nu mai poate fi nenorocire pentru mine." (H. de Balzac)

"Dragostea de mama e cel mai puternic si cel mai statornic sentiment al femeii." (Bantain)

"Dragostea de mama este cea mai buna; dragostea de Dumnezeu este cea mai inalta." (proverb german)

"Dulceata de la mama este iubire la borcan." (H. M. E.)

"E o minune ca, dintre toate mamele din lume, tu esti mama mea!" (Charlotte Gray)

"Fara mame sanatoase nu vom avea un popor robust." (Nichifor Crainic)

"Femeia cea mai folositoare este aceea care naste cei mai multi copii." (Napoleon I)

"Femeia credincioasa este ingerul casei." (V. C. 1939, nr. 17, pg. 1)

"Fericit copilul care da mamei sale multumirile si mangaierile pe care le-a primit! Fie ca intr-o buna zi sa poata ajuta batranetea aceleia care a sprijinit cei dintai pasi ai sai!" (Bersot)

"Fie ca suntem copii sau batrani, fie ca o vedem zilnic sau mult mai rar, de Ziua Mamei, ii datoram cinstire si marturisim ca acasa, de fapt, inseamna mama." (Carol Caperelli)

"Grija unei mame fata de copiii ei nu are sfarsit." (Sheryl Hartley, 12 ani)

"Inima unei mame este un adanc, in strafundul caruia se gaseste totdeauna iertare." (H. de Balzac)

"Iubirea mamei este lampa de veghe a casei." (Pam Brown)

"Imparatul Napoleon I intreba intr-o zi pe o doamna de la curtea sa: "Ce lipseste pentru a da oamenilor o buna crestere?". "Mame!", raspunse doamna. Raspunsul ii placu mult imparatului. "Da, da!, zise el, in aceasta vorba mica se cuprinde o inalta scoala a educatiei. Aveti grija asadar sa formati mame care sa stie a da o buna crestere copiilor lor!" (Napoleon I)

"In bratele dragastoase ale mamei, copilasul adoarme linistit." (Victor Hugo)

"Mama este cel mai bun prieten al meu." (Dean, 8 ani)

"Mama mea a fost dintotdeauna dragastoasa, rabdatoare si intelegatoare. Acea senzatie ca sunt iubita si protejata ma va insoti intreaga viata." (Helen Thomson)

"Mama poate sa-mi stearga lacrimile prin telefon." (Pam Brown)

"Mama! Niciuna din nazuintele tale nu este atat de curata, de sfanta, de binecuvantata ca aceea de a-ti creste copiii spre slava lui Dumnezeu!" (EC. 1942, nr. 10-12, pg. 11)

"Mama, rugaciunea ta si rugaciunea copilului, iata doua din cele mai placute flori inaintea Domnului!" (F.C. 1942, nr. 3, pg. 4)

"Mamele sunt adevarat mame nu numai dand nastere copiilor lor, ci mai ales dandu-le o buna crestere." (Sf. Ioan HrISOSTOM)

"Mami a mea este frumoasa ca nimeni alta, adica nu stiu exact, dar pentru mine ea asa e. Nu neaparat ca infatisare, cum sunt reclamele de la televizor sau din reviste. Eu ma refer la frumusetea ei din interior." (Donna Hote, 12 ani)

"Maternitatea este patriotismul femeilor." (Alex. DUMAS - FIUL)

"Mi-ar fi rusine sa intreb pe maica-mea daca-i romanca sau nu." (Grigore Vieru)

"Multe minuni sunt in Univers, dar capodopera creatiunii e tot inima unei mame."

| ღβأβأ a răspuns:

Am reusit sa inteleg cu adevarat, de-a lungul vietii, mesajul mamei: "Voi fi mereu cu tine!". Adica pentru totdeauna, in eternitate, orice-ar fi." (Rebeca Walker)

A spus cineva: "Fiecare cuvant al mamei mele este ca o lira de aur!"

"Asa era mama in vremea copilariei mele, plina de minunatii, pe cat imi aduc aminte; si-mi aduc bine aminte, caci bratele ei m-au leganat cand ii sugeam tata cea dulce si ma alintam la sanu-i gangurind si uitandu-ma in ochii ei cu drag! si sange din sangele ei si carne din carnea ei am imprumutat, si a vorbi tot de la dansa am invatat." (Ion Creanga)

"Bunastarea unui camin nu depinde de bogatie sau de confort, de frumusete sau de lux. Totul depinde de Mama." (G. W. E. Russell)

"Cea mai veche carte din lume este o mama, cea mai frumoasa carte din lume este o mama." (Grigore Vieru)

"Cand mama imi face cadouri, ca de exemplu o cordeluta, acuarele sau un caiet de scris, asta inseamna ca ma iubeste." (Nina Roberts, 7 ani)

"Cand radea mama, cu rasul ei la fel de incantator precum ii era chipul, totul in jur se umplea de frumusete si de stralucire." (Lev Tolstoi)

"Ce bine e sa ai o Mama! Mamele sunt incantatoare, iar eu voi fi la fel cand voi creste mare. O sa-mi iubesc copiii la fel cum m-au iubit parintii mei." (Estelle Moreton)

"Ce minunat este ca pot vorbi cu ea despre orice, ca pot sa ma destainui si sa radem impreuna, ca o inteleg si ma intelege ca nimeni altcineva din intreaga lume!" (Anne MORROW)

"Cine ma iubeste si ma va iubi intotdeauna, cu o dragoste pe care nicio situatie, suparare sau greseala a mea nu o poate clinti? Aceea esti tu, maicuta mea!" (Thomas Carlyle)

"Cinstea femeii este cununa de glorie pe capul barbatului; cinstea mamei alcatuieste cea mai mare parte din zestrea fetelor." (Guerazzi)

"Cu toate ca sunt matura de acum, ori de cate ori vad ceva nou sau deosebit imi vine sa strig: "Mama, vino sa vezi!"" (Helen Exley)

"Daca totdeauna am unit adorarea lui Dumnezeu si slavirea stiintei cu cinstirea patriei, o datorez sentimentelor sadite de tine, scumpa mama!" (Pasteur)

"Decaderea mamei este inceputul decaderii unui popor." (Pr. Mircea Irina)

"De la moartea bietei mele mame, nu mai poate fi nenorocire pentru mine." (H. de Balzac)

"Dragostea de mama e cel mai puternic si cel mai statornic sentiment al femeii." (Bantain)

"Dragostea de mama este cea mai buna; dragostea de Dumnezeu este cea mai inalta." (proverb german)

"Dulceata de la mama este iubire la borcan." (H. M. E.)

"E o minune ca, dintre toate mamele din lume, tu esti mama mea!" (Charlotte Gray)

"Fara mame sanatoase nu vom avea un popor robust." (Nichifor Crainic)

"Femeia cea mai folositoare este aceea care naste cei mai multi copii." (Napoleon I)

"Femeia credincioasa este ingerul casei." (V. C. 1939, nr. 17, pg. 1)

"Fericit copilul care da mamei sale multumirile si mangaierile pe care le-a primit! Fie ca intr-o buna zi sa poata ajuta batranetea aceleia care a sprijinit cei dintai pasi ai sai!" (Bersot)

"Fie ca suntem copii sau batrani, fie ca o vedem zilnic sau mult mai rar, de Ziua Mamei, ii datoram cinstire si marturisim ca acasa, de fapt, inseamna mama." (Carol Caperelli)

"Grija unei mame fata de copiii ei nu are sfarsit." (Sheryl Hartley, 12 ani)

"Inima unei mame este un adanc, in strafundul caruia se gaseste totdeauna iertare." (H. de Balzac)

"Iubirea mamei este lampa de veghe a casei." (Pam Brown)

"Imparatul Napoleon I intreba intr-o zi pe o doamna de la curtea sa: "Ce lipseste pentru a da oamenilor o buna crestere?". "Mame!", raspunse doamna. Raspunsul ii placu mult imparatului. "Da, da!, zise el, in aceasta vorba mica se cuprinde o inalta scoala a educatiei. Aveti grija asadar sa formati mame care sa stie a da o buna crestere copiilor lor!" (Napoleon I)

"In bratele dragastoase ale mamei, copilasul adoarme linistit." (Victor Hugo)

"Mama este cel mai bun prieten al meu." (Dean, 8 ani)

"Mama mea a fost dintotdeauna dragastoasa, rabdatoare si intelegatoare. Acea senzatie ca sunt iubita si protejata ma va insoti intreaga viata." (Helen Thomson)

"Mama poate sa-mi stearga lacrimile prin telefon." (Pam Brown)

"Mama! Niciuna din nazuintele tale nu este atat de curata, de sfanta, de binecuvantata ca aceea de a-ti creste copiii spre slava lui Dumnezeu!" (EC. 1942, nr. 10-12, pg. 11)

"Mama, rugaciunea ta si rugaciunea copilului, iata doua din cele mai placute flori inaintea Domnului!" (F.C. 1942, nr. 3, pg. 4)

"Mamele sunt adevarat mame nu numai dand nastere copiilor lor, ci mai ales dandu-le o buna crestere." (Sf. Ioan HrISOSTOM)

"Mami a mea este frumoasa ca nimeni alta, adica nu stiu exact, dar pentru mine ea asa e. Nu neaparat ca infatisare, cum sunt reclamele de la televizor sau din reviste. Eu ma refer la frumusetea ei din interior." (Donna Hote, 12 ani)

"Maternitatea este patriotismul femeilor." (Alex. DUMAS - FIUL)

"Mi-ar fi rusine sa intreb pe maica-mea daca-i romanca sau nu." (Grigore Vieru)

"Multe minuni sunt in Univers, dar capodopera creatiunii e tot inima unei mame." (E. Bersot)

"Nascandu-si copilul, mama da mai intai un om, iar pe urma tot in el trebuie sa dea cerului un inger." (Richard Wurmbrand)

"Nicio mama nu este razboinica, dar vitejia feciorului ei ii umple sufletul de o vie si inaltatoare tandrete." (Grigore Vieru)

"Nicio mama nu poate sti viata cui leagana: a unui viitor rege sau a unui viitor criminal." (Grigore Vieru)

"Nimeni nu e mai singur decat o mama, pana isi vede copilul ajuns acasa." (Pam Brown)

"Nu exista nici floare, nici mama urata." (Grigore Vieru)



"Nu mai exista in lumea intreaga un alt izvor atat de adanc de dragoste statornica, puternica si nepieritoare decat acela din inima mamei." (Felicia Hemans)

"Numai o mama stie ce inseamna a iubi si-a fi fericit." (Chamisso)

"Numai popoarele care au mame vrednice progreseaza; cand la un popor a decazut maternitatea, la nimic nu foloseste cealalta educatie." (Pr. Dumitru Irina)

"Nu numai purtarea in pantece te face mama, ci o temeinica educatie crestineasca a copiilor tai! Cel dintai cuvant despre Dumnezeu trebuie sa-i spuna copilului fiinta caruia copilul i-a daruit cel dintai zambet." (Pr. ROJDESTVESCHl)

"Nu poti astepta un copil decat in iubire, daca il astepti intr-adevar ca pe un dar de la Dumnezeu: chiar este un dar al lui Dumnezeu - "Am dobandit om de la Dumnezeu!" (Facerea 4, 1) - este o binecuvantare de la Dumnezeu. Daca exista daruire reciproca, primesti copilul ca pe o binecuvantare a lui Dumnezeu si ca pe un dar reciproc al iubirii unuia fata de celalalt, rodul acelei iubiri. In acea clipa, copilul este primit cu bucurie. Este cuvantul Evangheliei: "Femeia, cand e sa nasca, se intristeaza, fiindca i-a venit ceasul; dar dupa ce a nascut copilul, nu-si mai aduce aminte de durere, pentru bucuria ca s-a nascut un om in lume." (Ioan 16, 21) Asadar, chiar la originea asteptarii unui copil si a nasterii sale se afla iubirea.

Receptivitatea mamei fata de copil nu poate aparea decat in iubire, adica intr-o depasire de sine, primindu-l pe celalalt, si cand este vorba de cineva care vine de la noi, care provine din noi, nu-l putem primi decat in iubire, cu iubire. Daca nu, copilul va fi considerat in plus, cel de-al treilea, care strica relatia celor doi. E o atitudine usor de inteles: daca se cauta placerea intre sot si sotie, copilul este numarul trei, vesnic in calea celor doi, carora le place sa stea numai unul cu celalalt; copilul va fi tocmai acel ceva pe care vor cauta cu tot dinadinsul sa-l indeparteze; in masura posibilului, chiar inainte sa apara: intalnim atunci fenomenul avortului, sau se va cauta indepartarea lui cat mai curand posibil, prin incredintarea lui altora si pastrand cu el cat mai putine legaturi cu putinta.

Asadar lipsa de iubire explica indepartarea fata de copil, pentru ca intre mama si copil, intre tata si copil, exista o legatura naturala care este extrem de profunda, o legatura substantiala. Copilul este prelungirea vietii parintilor, in asa fel incat va fi pentru ei cel care-i va privi din perspectiva de dependenta a iubirii filiale. Cand spui cuiva "mama" sau "tata" exista o legatura afectiva extrem de profunda. Aceasta legatura explica de ce femeia care nu este inca mama si care presimte maretia maternitatii este fericita sa-si poata purta copilul si sa-l poata aduce pe lume pe fiul sau pe fiica ei, al ei si in acelasi timp altul decat ea. Aici e intregul mare mister - cred ca putem spune ca este marele mister - al continuitatii tatalui si a mamei in copilul lor: o continuitate care permite intr-un fel o depasire. Intreaga uzura a timpului este depasita prin copil, prin aceasta fiinta noua: el ii va intineri pe parinti si le va da un nou elan de viata. Un camin fara copii risca intotdeauna sa imbatraneasca repede. De indata ce exista un copil, se petrece o intinerire, apare un nou elan in plan pur natural. Mi se pare extrem de important sa intelegem noul elan de viata si reimprospatarea ei.
•"Dumnezeu nu a putut fi pretutindeni, asa ca a creat mamele!" proverb evreiesc
•"Mama este inceputul tuturor inceputurilor." Grigore Vieru
•"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor." William Makepeace Thackeray
•"Mama este banca la care ne depunem toate ranile si toate grijile." Thomas De Witt Talmage
•"O mama nu este o persoana pe care sa te sprijini, ci o persoana care face sprijinul nenecesar." Dorothy Canfield Fisher
•"Fara mama nu se poate iubi. Fara mama nu se poate muri." Hermann Hesse
•"O mama buna pretuieste cat o suta de profesori". Johann Friedrich Herbart
•"Adevarata mama nu este cea care-i da viata copilului, ci buna crestere." Sfantul Ioan Gura de Aur
•"Cum ati putea voi banui cate lumi misuna intr-o raza de soare, cate lupte se dau intr-o gaura de furnici, cate dureri ascunde o inima de mama trudita si cate daruri se pot naste intr-un suflet de copil!" Panait Istrati
•"Sufletele de mama n-au nicio cumpatare la recunostinta, cum n-au nici la iubire." Hortensia Papadat-Bengescu
•"Nu cartile cresc oameni, ci mamele." August Strindberg
•"Cand esti mama, nu esti niciodata cu adevarat singura in gandurile tale. O mama trebuie intotdeauna sa se gandeasca de 2 ori: o data pentru ea si o data pentru copilul ei." Sophia Loren
•"Inima mamei este sala de clasa a copilului." Henry Ward Beecher
•"Tot ce sunt sau ce sper sa devin ii datorez ingerului care a fost mama." Abraham Lincoln
•"Atunci cand exista o mama in casa lucrurile merg bine." Amos Bronson Alcott
•"Mama a fost prima mea intalnire cu un inger." Neale Donald Walsch
•"Mama, ideal de femeie, fermecator si venerat." Lev Tolstoi
•"Poate ca pe nimeni nu chinuim atat de mult ca pe propria noastra mama; poate ca fiindca nici o dragoste nu sacrificam mai putin: atat de siguri suntem ca ne-a fost data pentru totdeauna si ca intotdeauna ne va ierta." Jacinto Benavente
•"Exista o fiinta minunata fata de care vom ramane intotdeauna datori: mama." Nikolai Alexeevich Ostrovsky
•"Sotia este necesara pentru un sfat bun, soacra pentru o primire buna, dar nimeni nu este ca o dulce mama." Lev Tolstoi
•"Inima mamei este un adanc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare." Honore de Balzac
•"Ruga mamei apara de orice primejdie pe apa si pe uscat." N. Gogol
•"Mamele au o varsta unica, nu exista mame tinere, mame batrane, mame frumoase sau urate. Exista doar mame." Alba de Cespedes
•"Multe minuni sunt în univers, dar capodopera creatiunii e tot inima unei mame." E Bersot
•"Inima de mama e singurul loc din lume unde va puteti refugia, chiar cand parul va e carunt. Ferice de aceia carora le mai traieste mama." Ad. Stifter
•"Pentru mame nu exista spatiu: o adevarata mama presimte si-si vede copilul de la un pol al pamantului la altul." Honore de Balzac
•"Dragostea de mama e cel mai puternic si cel mai statornic sentiment al femeii." Bautain
•"Profesorii buni fac scolari buni; numai mamele bune fac oameni buni." Aime Martin
•"Numai o mama stie ce înseamna a iubi si a fi fericit." Chamisso
•"Viitorul unui copil este totdeauna fapta mamei sale." Napoleon 1
•"Ce puternica e iubirea de mama! Chiar daca vede rautate din partea copiilor ei, ea indura cu resemnare, dar nu-i poate dusmani si uri." Sofocle
•"Mama pentru-al ei copil are scumpe dezmierdari,/Are inima cu ochi, are ochi cu sarutari." Sofocle
•"O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni." Cardinal Mermillod
•"Mama este comoara dumnezeiasca, o comoara pe care nici un om n-ar indraznii s-o targuiasca." Helen Hunt Jackson
•"Mama este mult prea inteligenta pentru a intelege ceva ce nu-i convine." Anne Morrow Lindbergh
•"Mana care misca leaganul este mana care conduce lumea." William Ross Wallace
•"Materninatea are un efect foarte spiritual, totul este redus la esential." Meryl Streep
•"Munca oamenilor se masoara cu ziua, dar munca unei mame nu se sfarseste niciodata." Anonim
•"Nimic nu se compara cu-mbratisarea unei mame." Adabella Radici
•"O mama isi poate tine doar o vreme copilul de mana, dar de inima nu-i da drumul pana la sfarsitul vietii." Anonim
http://www.utilecopii.ro/articole/divertisment/citate-despre-mama/12901/
http://www.intelepciune.ro/despre/mama/citate

| Raul5521 a răspuns:

Bună.
Mama pentru mine a fost aerul care îl respiram, universul meu.
Acum am rămas fără ea și totul în jurul meu este înghețat. Funda?big grin

| Yuly_5795 a răspuns:

O femeie minunata pentru fiecare copil, o femeie care creaza o viata, o femeie inplinita. Funda?

| Byby_8607 a răspuns:

Mama inseamna persoana ti-a ne-a dat viata, care te iubeste foarte mult si are grija de tine



Funda?smug

| Gabriela_4609 a răspuns:

laughing))) Mama este un substantiv comun simplu. Raspunde la intrebarea de ce nu ti-ai facut temele?, de ce nu ai facut curat?, de ce esti la ora asta acasa? glumeam laughing)) mama este o persoana foarte importanta in viata uni copil chiar daca acesta nu isi da seama. Ea vrea doar binele ( depinde de mama, sunt mame care isi trimit copiii la cersit ...etc ) funda?

Întrebări similare