| Codreanu1 a întrebat:

Ce inseamna Tracking Cookies?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Un cookie este un ''spion'' (dar nu tot timpul)trimis spre calculatorul tau e un cîmp text pe care un site web îi poate cere browserului tău să-l ţină minte şi să i-l dea de fiecare dată cînd îl vizitează. Adică site-ul zice "Set-Cookie" şi browserul răspunde "Cookie".
Cookies sînt foarte folositoare pentru ca poti face chestii utile de exemplu "să fii logat" pe un site sau să ai un shopping cart.
În fine, un tracking cookie este un cod pe care un site care se ocupă cu reclama pe web ţi-l alocă. E un cookie cu timp f. lung de expirare. Ideea e ca tu să fii recunoscut pe cît mai multe site-uri diferite şi să ţi se studieze obiceiurile de surfing, şi pe baza lor să se facă statistici. Bineînţeles, asta depinde de cît de larg folosit este respectivul serviciu de reclame, dar unele cam sînt...
Ca să ai control mai bun asupra cookies poţi folosi anumte browsere şi utilitare. Firefox de exemplu îţi permite să stabileşti anumite opţiuni referitoare la ele, şi există o extensie numită CookieCuller care îţi permite să vezi oricînd toate cookies ţinute minte de browser, să le ştergi şi să le "îngheţi" pe care vrei.

| waXonwaXoff a răspuns:

Este un program care decripteaza cookieurile.
uite : http://www.tpu.ro/educatie/ce-inseamna-tracking-cookies_1/

i lov tu sarci pe goagal.
Du iu?