| gabigaby a întrebat:

Ce insemna punctul la matematica? inmultire sau impartire?

Răspuns Câştigător
| Poep2 a răspuns:

Punctul inseamna inmultire. In clasele 1-4 se foloseste x ca semn al inmultirii dar din clasa a 5a se foloseste punctul pentru a nu fi confundat cu x=numar. De exemplu daca spun 2x▪2=4x daca as pune 2xx2 nu s-ar intelege mare lucru. happy Sper ca ti-am fost de ajutor :*

13 răspunsuri:
| flavius01 a răspuns:

Inmultire

| Tzitzi12 a răspuns:

Inmultire cap de gainaa!

| gabigaby explică (pentru Tzitzi12):

Sunt in clasa a IIIa cap de broasca
! 1

| KamaSutra a răspuns:

Punctul inseamna inmultire. In clasele 1-4 se foloseste x ca semn al inmultirii dar din clasa a 5a se foloseste punctul pentru a nu fi confundat cu x=numar.
Doua puncte inseamna impartire...
Chiar atat de greu era sa-ti dai seama?

| gabigaby explică (pentru KamaSutra):

Da chiar asa de greu!

| KamaSutra a răspuns (pentru gabigaby):

Daca zici tu...

| gabigaby explică (pentru gabigaby):

Da chiar asa de greu este!

| Poep2 a răspuns (pentru KamaSutra):

De ce mi-ai copiat raspunsul? Daca nu esti in stare nu mai da raspunsuri!

| KamaSutra a răspuns (pentru Poep2):

Si daca l-am copiat ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci pe la şcoală, sau chinuie-te să înţelegi ceva din ea, şi ai să ştii.

| gabigaby explică (pentru anonim_4396):

Hello sunt in clasa a IIIa

| Katherine3003 a răspuns:

Un singur punc inseamna inmultire, doua puncte inseamna inpertire.

| Poep2 a răspuns:

Totusi @selena3 puteai sa nu imi copiezi raspunsul straight face dar ma rog...