| Geo_4096 a întrebat:

Ce intelegeti prin citatul "In gandul meu, rostul scrierii a fost totdeauna indrumarea spre o vietuire potrivita cu firea omeneasca"?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Prin scriere se realizeza fixarea ideilor acumulate de o generatie cu scopul transmiterii lor catre generatiile urmatoare.Inainte de ivirea ei, totul se transmitea oral, prin viu grai, de la bunic la nepot, de la tata la fiu si, datorita memoriei instabile continutul exact nu era cunoscut in aceiasi termeni.Scrisul a fost benefic in cultura omenirii si numai datorita lui avem astazi cunostinte despre civilizatii disparute de multa vreme.Indrumarea vietii speciei omenesti s-a facut atat prin legi nescrise dar mai ales de cand Biblia ne-a vorbit despre cele zece porunci, cel putin noi crestinii, avem o viata in concordanta cu legile morale. Dar sunt si astazi triburi care nu cunosc scrierea si toate traditiile lor se pastreaza numai pe cale orala.Si nu-s, din acest motiv, mai putin oameni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca nu e tema! Este vorba despre rolul artei, al literaturii, care nu are doar un scop estetic, ci si moral, etic, cu aplicabilitate in vietuirea omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin. In literatura romana, Slavici este unul dintre scriitorii care agreeaza teoria asta si in ale carui opere intalnesti ideea rolului moral al scriiturii.