| Lee1 a întrebat:

Ce marime fizica se noteaza cu mV? am gasit masa/volum dar nu sunt sigura care e de fapt denumirea notatiei

Răspuns Câştigător
| kscorpio a răspuns:

MV este simbolul de la milivolt. Voltul se noteaza cu V mare.

3 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

"mv"(abreviat)-marime vectorialathinking
Marimile fizice se noteaza de obicei cu o singura litera/caracter(Caldura=C; Temperatura=T; Timpul=t; Distanta=d; Intensitatea=ρ, lit.greceasca'Randamentul=n...etc.

| us3r a răspuns:

M - mili [submultiplu]
V - volt [unitate fundamentala de masura]
mV - milivolt

| us3r a răspuns:

Marimea fizica cae caracterizeaza aceasta unitate de masura este tensiunea electrica