| Kristyano a întrebat:

Ce înseamnă mărime fizică scalară sau mărime fizica vectorială?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Marimile scalare sunt marimile caracterizate complet printr-un numar pozitiv sau negativ. ex: masa, densitatea, volumul, temperatura, caldura, etc.
Marimile vectoriale (vectorii) sunt marimile complet caracterizate de modul (valoare absoluta), de directie si de sens. Directia si sensul dau orientarea vectorului. Daca una din caracteristilice vectorului se modifica avem de a face cu un alt vector.

| Kristyano explică (pentru LPCTSTR):

Mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Modulul unui vector este lungimea lui. Marimi vectoriale sunt: forta, viteza.

https://www.gimnaziu.info/......rea-fortei