| mmsdjs a întrebat:

Ce materii se fac la profilul ospatar bucatar?

7 răspunsuri:
| raluca0306 a răspuns:

Turism si Alimentatie.

| Latinmoon a răspuns:

Adica turism si alimentatie publica!
Ai 3 ore pe saptamana de turism
5 ore pe saptamana de alimentatie
si 1 de igiena in unitatile de alimentatie si unitatile hoteliere
3 ore de mate
3 ore de romana
2 de engleza
2 de franceza
1 istorie
1 geografie
1 biologie
2 chimie
2 fizica.
Good luck! :* love struck

| mmsdjs explică (pentru Latinmoon):

Si la ce dau examen? si bacu, si teste etc, se face multa mate si chimie si fizica?

| Latinmoon a răspuns (pentru mmsdjs):

Nu prea se fac orele cam ca la uman. Numai ca aveti si practica si diverse ore care te pregateste pentru practica.

| Mihail2020 a răspuns:

Buna.
Turism si Alimentatie.
Poti lucra pe la hoteluri, sau sa ajungi bucatar, ospatar sau inspector de asta care merge pe la magazine, etc.
Turism si alimentatie acestai profilul.

| mmsdjs explică (pentru Mihail2020):

Eu vreau sa servesc la baruri sau pizzerii etc

| Mihail2020 a răspuns (pentru mmsdjs):

Turism si alimentatie cu aceste lucruri se predau (turismul tine de la hotel pana la magazine,iar alimentatie brutar,ospatar, barman, etc.).
Intelegi cea zis (Dulceataamara are dreptate se face aceste lucruri).
Dar fizica, chimie, biologie nu o sa mai faci in clasa 11.
Bacul il dai asa (Romana, Matematica) astea sunt obligatorii.
Si o limba straina (engleza sau franceza ) la alegere dai una din ele.
Un lucru foarte important la aceste profil!
Faci modulele (turism si alimentatie) care se incheie mediile la sfarsitul anului nu pe semestre.
In igiena unitatile alimentare si hoteliere este un fel de practica, adica nu faci teorie exemplu (matematica) inveti iti arata ce trebuie sa faci cum sa faci.