| TomyBrave2019 a întrebat:

Ce meserii bazate pe engleză exista?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sunt multe domenii in care se cere limba engleza, dar cele mai cunoscute sunt: programator, traducator/interpret, profesor, ghid turistic, relatii clienti, receptioner. Chiar si pilot, cum a spus cineva mai sus. happy

8 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Customer care support. Poti lucra din Ro pentru o firma din strainatate.

| johnnny123 a răspuns:

Ce înțelegi prin "meserii bazate pe engleză"?

În afara meseriilor care au legătură directă cu limba (traducător, scriitor, profesor de engleză, copywriter, etc), nici o altă meserie nu este "bazată" pe engleză. Există joburi care prin natura, responsabilitățile și localizarea lor fac absolut necesară cunoașterea limbii engleze, dar asta este altceva.

De exemplu, meseria de bucătar este sau nu "bazată" pe limba engleză? Nu este bazată pe limba engleză (poți să gătești și fără să știi limba engleză), dar dacă o prestezi într-un loc în care trebuie să interacționezi cu vorbitori de engleză, atunci trebuie să cunoști limba engleză. Este vorba despre contextul în care faci acea meserie, nu despre meseria în sine.

| TomyBrave2019 explică (pentru johnnny123):

Ma refeream strict la meseriile care necesita aceasta limba direct in lucrul lor (nu meserii care vin in contact cu aceasta indirect, ca exemplul tau, bucatar)

| gabicoo a răspuns:

Videochat - istă

| Lukasssz a răspuns:

Traducator.

| Werrich a răspuns:

Traducator din si in engleza;
Profesor de limba engleza;
Interpret translator (judiciar, ambasada);

Răspuns utilizator avertizat
| mateia320 a răspuns:

Pilot de avion