| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode eficiente de invatat cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| dicarmencitta1957 a răspuns:

La un birou, sau o masa(exact ca la scoala) si foarte multa atentie, fara alte surse prin prejurul tau(televizor, muzica, galagie). Atentia si repetarea mama intelepciunii.

24 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Invatatul inseamna o atitudine activa:asezat la birou, cu creionul in mana.Citesti intai notitele ca sa refaci firul exlpicatiilor din clasa, studiezi cu atentie manualul extragand pe caiet cateva idei sau subliniindu-le, rezolvi exercitiile date ca tema sau te straduiesti sa raspunzi la intrebari. Ordinea abordarii obiectelor nu este deloc intamplatoare.Incepi cu o disciplina de dificultate medie pentru incalzire. Urmeaza disciplina cea mai grea dupa aprecierea ta, apoi in ordine descrescatoare celelalte obiecte. Dimineata inainte de plecarea la scoala revezi doar sublinierile, definitiile.Succes.Mira

cami
| cami a răspuns:

Cea mai eficienta metoda, pentru mine este cea vizuala.happy
Pur si simplu, imi intiparesc in minte pagina, si inchizand ochii revad continutul acesteia.
Daca este vorba de un comentariu, stiu cu exactitate unde se afla fiecare cuvand, cand trebuie sa dau pagina [de fapt in mintea mea, chiar dau pagina], stiu cam in ce loc al randului este fixat.cam asa in cazul meu. dar cel mai mult imi place sa iau caietul si sa ies afara, undeva sa-nvat, imi prinde atat de bine happy
Uite, chiar zilele astea, in perioada tezelor, mi-am format niste tabieturi... Mi-am fixat un loc (undeva prin spatele blocului), si de fiecare data cand mergea in acel loc, sa-mi repet, a doua zi la teza luam nota 10.
Cam asa mi s-a intamplat, pana la teza la info, cand n-a fost chip sa ajung acolo, niste vecini, mi-au luat-o inainte...si ce crezi? am luat nota 7 laughing
Deci, in capul meu, s-a formt asa zisul "locul acela, e magic", stiu ca nu e asa. dar pur si simplu, gandul ca cu o zi precedenta, am fost la "locul meu", ma facea sa am mintea mult mai deschisa si mai atenta, astfel reuseam sa iau nota 10... daca nu ajungeam acolo...vedeam 'consecintele'.
Sper ca intelegi, ce am vrut sa-ti spun.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde de materii.
La matematica sau la materiile ce necesita rezolvarea unor probleme, exercitii... cel mai usor invat aplicand formulele...rezolvand cat mai multe probleme.
La materiile "de toceala" ma ajuta mult memoria vizuala. Imi extrag ideile principale pe care le trec pe o foaie separat.Asa imi ramane mai bine intiparit in minte planul de idei...pe care il dezvolt eu ulterior

| lia a răspuns:

Am sa iti spun un secret pe care nu l-am mai impartasit cu nimeni.
Eu cel mai bine invat asezata pe Wc blushing laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Bro, de obicei cand este vorba de Wc merg cu frana de mana trasa si avariile puse laughing
Si in ceea ce priveste invatatul...am ales si eu momentele potrivite, daca nu a fost asa, le-am dat bani de Wc public laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Bro pai nu am mai spus pana acum dar sunt nepoata lui Gigi...stii tu, ala cu oitele de-l cheama si Becali laughing
Normal ca monopolizez orice pentru ca am cu ce mai, am cu ce laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Pai Iuby-mondialul, eu cred ca tu ma supraveghezi de nu pot da nici macar un raspuns fara ca tu sa te "bagi"laughing
Da mai, m-am nascut cu ea in mine laughing O am in sange, am grupa ENG laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Iubymondialul scumpul meu manelist, probabil ca tu te bazezi pe ce iti spune lumea, afla tu de la mine ca opusele nu se atrag.
Asa ca, nu mai incerca sa "bagi" ce cauti tu in locuri nepermise laughing rolling on the floor

| lia a răspuns:

Sincera sa fiu, la ultimul control ginecologic nu mi-a spus ca as fi frigida, si nu poti sustine ca tu ca sufar de asa ceva de vreme ce nu stii astfel de detalii despre mine. Concluzia: as fi simtit daca aveai ceva "pierdut" in mine laughing

| lia a răspuns:

Ok...iti ofer gratis o pereche de ochelari, in caz ca nu ai vazut, cu engleza "m-am nascut in mine" asa cum am sustinut anterior laughing
Pe langa engleza mai stiu si franceza, italiana si bajbai un pic din romaneasca de-a ta laughing

| lia a răspuns:

@Iubymondialul, eu cred ca tu iti faci sperante unde nu este cazul!
Oricum se spune ca speranta moare ultima, asa ca... succes! laughing

| madonica a răspuns:

Eu invat foarte bine NUMAI noaptea si este OK

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Citit până la memorare prin logică, multe exerciții la matematică, fizică, chimie pentru a putea aprofunda materia.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia ori ai viteza la invatat, ori stai de se face coada la usa rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lia pai inseaminea ca tu monopolizezi tronu'. Da' ciudat ca le dai bani. In mod normal trebuie sa le ceri bani (si in situatia asta nu trebuie sa stie ca exista si alte posibilitati). Deci eliberezi locul numai pentru cine plateste rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lia-si tu engleza o simti in tine la fel ca si becali? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lia-abia acum am inteles eu de ce o cautam atata, iar ea nu mai era la locul ei. era in tine..., rolling on the floor rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lia-pai ce sa mai ''bag'', ca deja era.sau nu asa ai afirmat? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lia-mi-am dat seama ca nu esti frigida, de vreme ce engleza o simti in tine, precum becali.insa poate ca pe langa engleza..., rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@lia-woow! inseaminea ca avem ceva in comun :amandoi ''bajbaim''limba romana.yupii! si eu care credeam ca sunt singurul..., laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mondialu ce e cu inseamna ala? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca trebuie sa presupui multa atentie si sa inveti la timp formulele si sa repeti mult

| dorin_9571 a răspuns:

Tare lia... eu vb mult la tel cand st la Wclaughing))rolling on the floor))), cat de invatat prind repede, dar dimineatabig grin

| suicune a răspuns:

Acum asta depinde de fiecare. Eu personal, care am o memorie auditiva mai buna, imi inregistrez lectia la microfon si mi-o pun dup-aia pe CD. O ascult de vreo 2-3 ori si o stiu.