| ghineaelenaalexandra a întrebat:

Ce metode mai cunoasteti pentru invata mai usor?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Singura dovedita stiintifica e
1 ceva care te marcheaza emotional
de exemplu daca ea foc casa si mama ta isi spune ceva sigur isi vei aminti si daca isi spune teoria lui pitagora
2 rational curiozitatea de a cunoaste ceva de exemplu
din ce suntem facuti?
atomii, da atomii din? ce le tine uniti? legaturiile? cum au aparut atomii? ce e big bang?
curiozitatea e motorul cunoasteri nu toceala aia e pentru papagali
3 cand inveti ceva foloseste alea doua plus fi propiul tau prof repeta de mai multe acel lucru cauta mai adanc de ce x de ce y, corecteazate, bucurate, dati un premiu, sa fie cat mai amuzant, creierul se plictiseste cand inveti pentru ca nu ai interes si pentru ca nu vede o distractie in asta

multa bafta, nu toci niciodata ok, mereu cauta explicati rationala sapa adanc stiinta ca sunt multe de aflat eu asa am invatat fara nici o scoala tot ce stiu de it

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Memorând lecția ca pe o melodie.

| beyondbirthday a răspuns:

Se spune ca daca dormi dupa ce inveti reti mai bine, ti se "sedimenteaza" informatia. Conteaza mult daca esti atent in clasa; daca reti din clasa e mult mai usor. A, si ai putea si sa-ti faci scheme; de exemplu, daca ai la..geografie sa zicem mai multi munti ti poti pune pe categorii: munti din Nord, Vest si tot asa. Daca ai formule scrie-le pana le reti. Pune informatia pe categorii. Bafta.

| lovelike a răspuns:

Fiecare poate invata " mai usor", insa trebuie sa gasesti modul prin care tie iti vine mai usor sa inveti. Spre exemplu sunt persoane care spun ca invata mai usor atunci cand citesc lectia mai rapid, deoarece atunci cand citesti foarte rapid, creierul prinde mai bine informatia. Alta metoda este sa incerci sa ii explici cuiva lectia pe care tu o ai de invatat prin termeni simpli, astfel iti raman in minte ideile de baza. Incearca sa faci din orice o poveste, asa spun unii ca invata mai usor ( Insa eu cred ca depinde si de materia la care inveti si daca poti face din ea o poveste, mie nu prea imi iese treaba asta sad ). Învaţă să citeşti cuvintele cheie
40-60% din cuvintele de pe o pagină nu sunt importante pentru ideea principală. Dacă acele cuvinte ar fi acoperite, cu siguranţă vei putea să înveți repede. În concluzie, dacă descoperi aceste cuvinte cheie, ai putea scana mai uşor textul. În funcţie de tipul textului citit, acestea vor fi diferite, de la conjuncţii/prepoziţii, până la cuvinte specifice materiei. Elimină opririle pe un singur cuvânt
Pe măsură ce citeşti, uneori ochii se vor opri asupra unui cuvânt pentru a se odihni. De exemplu, copii care învaţă să citească se vor opri pe aproape fiecare cuvânt. Pentru a învăța repede trebuie să treci mai uşor peste majoritatea cuvintelor. Renunţă la acest obicei, astfel vei progresa mai repede. Si pe final tin sa iti amintesc ca este foarte important ca la fiecare 45 de minute ( asta in cazul in care ai de invatat mult ) se face o pauza de 10-15 minute dupa care te intorci, iar la invatat!