| LuisEdward a întrebat:

Ce optiuni sunt pentru clasa a-9-a? Sunt a-8-a

2 răspunsuri:
| G a răspuns:

Profil real (care se concentreaza in special pe stiinte exacte, gen matematica, fizica, chimie, informatica): stiinte ale naturii [sau chimie-biologie] si mate-info [care poate fi simplu, bilingv/intensiv (se studiaza o anumita limba mai multe ore pe saptamana decat la profilul simplu + in clasa a 11a se studiaza istoria/geografia statelor unite/marii britanii in engleza) si intensiv informatica ( adica se fac multe ore de informatica)].
profil uman (cu multa romana, istorie, de-astea): filologie (la fel, simplu sau bilingv/intensiv) si stiinte sociale (care se bazeaza pe logica, istorie, limbi). la uman cica din clasa a 11a nu mai faci deloc fizica si chimie, si parca nici mate.
asta la filiera teoretica.
mai sunt liceele vocationale, care au profile care se ocupa cu artele: muzica, dans, actorie, pictura, sau cu teologia, sportul, pedagogia, militaria.
mai sunt filierele tehnice, ca sa te specializezi in anumite industrii: textila, resurse naturale, mecanica, constructii, turism si alimentatie, economie, comert, electronica, chimie industriala etc.

| arysa a răspuns:

Eu pot sa-ti spun mai multe despre filologie daca vrei asta in cazul in care-ti place romana.La profilul asta se pune accent pe romana(teza), o limba straina(teza)+alta lb straina, latina(teza) si geografie sau istorie teza. Din clasa a 11-a nu mai faci mate, fizica, chimie sau biologie.
La mate info nu faci deloc latina, dai teza la romana, mate, informatica si la alegere dintre fizica, chimie, biologie. Se pune mai mult accent pe stiintele astea exacte.
La bio chimie cam la fel doar ca dai la teza si chimie obligatoriu(parca).
La stiinte sociale se pune mai mult accent pe logica, psihologie, sociologie, economie. Bine ca nu le faci pe toate din a 9-a se adauga treptat in orar.Aici scapi de latina din clasa a 11-a dar de mate, fizica, chimie nu scapi pana termini liceul.
La profilurile biling(filologie biling sau mate info bolingv) se pune accentul pe lanfga profilul normal pe o limba straina(5ore pe saptamana) dintre care faci si o ora de cultura si civilizatie in limba aia si in general se pune accent mult pe acea limba straina.