| tonyc7 a întrebat:

Ce parere aveti de Japonia si Coreea de Sud? Sunt cam la fel din punct de vedere al civilizatiei si dezvoltarii tehnologice? Sau exista diferente mari intre ele?

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

Civilizatie, Corea incearca sa faca bani, iar adolescentii buni la cyber games sunt vazuti ca idoli de catre toti (asta nu am mai auzit nicaieri altundeva)
Japonia incearca SERIOS sa isi controleze instinctul razboinic si setea de sange de care a fost caracterizata de secole, ww2 a avut foarte serios in spate, doua natiuni ai caror cetateni nu constau autoritatile, Japonia e in continuare la fel, organizare de musuroi, si de exemplu casatoriile inter-caste este foarte, FOARTE greu de realizat, asta in ziua de azi si intr-o tara care cica, ca e democratica

dezvoltare tehnologica... hmmm
nu imi vin in cap diferente majore, totusi la Japonezi sa faci cadou hardware vechi e considerata o insulta
totusi, una din chestiile FOARTE AIUREA la japonezi, e ca au o zicatoare:
"cineva v-a inventa candva un robot care sa ii care japonezului... FAX-ul"
da, sistemul lor de comunicatii cu oficialitatile e in continuare bazat pe fax, si spun ca ar fi EXTREM de greu sa il modernizeze