| AndreeaNustiu a întrebat:

Cum ati raspunde la intrebarea aceasta:

Crezi că ar fi fost mai bine dacă ne-am fi dezvoltat din punct de vedere spiritual/psihic în detrimentul dezvoltării tehnologice? De ce?

Dau funda la cel mai bun raspuns!
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cristian201 a răspuns:

Da, ar fi fost mai bine dezvoltarea spirituala, si psihica, intrucat asta il face pe om integru, si mai greu cedeaza in fata ispitelor. Asta il face pe copil barbat sau femeie.
Daca iti dezvolti principii, si valori puternice (catre binele tau, si a semenilor ), vei putea tu sa controlezi iphone-ul, in loc de a te controla el pe tine.

Sunt destul de multe exemple. Este si tehnologia importanta, dar vezi si tu unde se ajunge cu ea acolo unde nu e cap.

Alt exemplu - calculatorul : Are si functii pozitive, in care se pot crea multe lucruri frumoase. Insa atunci cand nu ai deloc valori, nu esti dezvoltat mai deloc din punct de vedere intelectual, emotional, si spiritual, incepi sa te lasi acaparat si acoperit de emotia de "dulce" inspirata la inceput de calculator prin jocuri, dupa care devine sentiment, si stai numai in casa, non-stop... devii dependent.

PS : Sa-mi zici, daca mai e nevoie de argumente big grin

2 răspunsuri:
| LuciWv a răspuns:

Suntem dezvoltati spiritua/psihic insa tehnologia ne termina, intr-un final ne va termina de tot.

| iuli000 a răspuns:

Da asta inseamna sa evoluezi. funda,