| KaRa23S a întrebat:

Ce parere aveti de numele astea mai vechi care nu se mai folosesc acum gen : Iorgu, Alecu, Iordache, Marghioala, etc? Dati si voi exemple si spuneti-va parerea sau daca a'ti pune la copilul vostru ca nume al doilea.

Răspuns Câştigător
| techUranium a răspuns:

Ei bine, fiecare nume are o semnificaţie aparte. Sincer, numele româneşti nu prea mă atrag (cu excepţia numelui Bianca *pentru fete* -simbolizează culoarea alb şi odată cu ea puritatea sufletească). Totuşi îmi plac numele precum Cecilia, Maria, Bogdan şi Ionuţ.
Sincer, în ciuda faptului că am doar 14 ani, mă gândesc deja la numele pe care le voi pune copilului...şi sincer mă atrag numele turceşti şi cele japoneze.
Exemple de nume turceşti - Deniz *semnifică marea*(pentru fete); Ateş *foc* (pentru băieţi).
Nume japoneze
fete - Yuki/Yuuki, Ayame, Aida, Izumi, Kyoko, Rima, Kaname, Arisa.
băieţi - Hajime, Shinobu, Ken, Shiki, Kurama, Kaname, Naraku.
Ar mai fi, însă nu îmi vin în minte.

Sunt drăguţe şi cele franţuzeşti, precum Celine, Paulie, Chanselle, Michel, Lucian etc.

1 răspuns:
| Sophie90 a răspuns:

Poi nu cred ca i-as pune unul din numele astea sau alte dar...eu prefer numele mai noi si ador numele Leo(Leonard)