| Crytix a întrebat:

Ce parere aveti despre Adrian Paunescu?

Nu am vazut mai pe nimeni sa vorbeasca despre asta, aceleasi intrebari simple, banale.

7 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

| georgesur a răspuns:

Personalitatea unui mare artist (indiferent de domeniu) este complexa si are in general parti contradictorii, unele reprobabile.
El este exemplul perfect! Poet contemporan de maxima valoare, nu a putut fi criticat de nimeni din acest punct de vedere. I s-a imputat ca a fost oportunist si profitor in perioada ceausista(a fost supranumit poetul de curte al ceausestilor), dar citi nu au fost "strimbati" de acel sistem macar o perioada(Sadoveanu,
O.Paler,Desliu,S.Balasa,etc)? Curajul nu i-a lipsit nici
atunci, nici dupa revolutie, a facut lucruri extraordinare! A avut "derapaje"majore dar a ars ca o torta, a depus pasiune, a crezut sincer ca ce face este bine. A avut un temperament vulcanic(multi spuneau de tip "buldozer"), chiar dictatorial, dar te surprindea si prin sensibilitate, curaj, altruism, geniu.In ultimul an chiar am sesizat la el accentuarea laturii umane. L-am sesizat trist,
constient ca este un "roman mare", infrint, dar nedispus a se preda.
Indiferent de "jocul asta dinamic" dintre geniu si carnal, dintre "bine" si "discutabil", dintre idealist si oportunist...am pierdut zilele astea UN MARE POET si UN MARE ROMAN.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace!

| thealchemist a răspuns:

I se spunea porcul si pe buna dreptate. a fost un mare lingau si pupincurist. nimeni nu l-a egalat in proslavirea genialului conducator.

| Jadis a răspuns:

Sincer, parintii mi-au povestit despre el, este un artist adevarat. Dar acum ca a murit peste tot se vorbeste de asta. Inainte la TV si in societate nu se vorbea nimic despre el, nu se mai auzea nimic, unii il credeau mort deja...

| Gabitza a răspuns:

Adrian Paunescu... Dupa parerea mea a fost si va ramane un mare om. Ce rost are sa-l criticam noi pentru ce a facut? A ajuns acolo unde este judecat asa cum trebuie. Noi, ar trebui sa il apreciem, sa vedem ce a lasat in urma lui, sa-i multumim lui Dumnezeu ca am avut printre noi un om extraordinar, un om ce nu cred ca se va mai naste curand, un om al carui suflet a fost enorm! Un om ce nu poate fi uitat...

Odihneasca-se in pace!

| fif2002 a răspuns:

Imi pare rau dar dupa ce nevastasa a intrat pe contrasens cu SUV-ul a omorat o familie si a scapat fara sa faca o zi de inchisoare nu am mai avut nici un fel de parere buna despre el.