| UnAdolescentTimidSiSincer a întrebat:

Ce parere aveti despre Adrian Paunescu?

37 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Un autor extrem de bun, niște opere magnifice.
Uite o melodie făcută după versurile lui, extrem de frumoasă.

https://www.youtube.com/watch?v=LDdfH5PpH8o

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu putem sa nu recunostem ca Cenaclul Flacara a fost o mare realizare pentru tineretul roman, o gura de aer. A fost oprit tocmai pentru ca batea la ochi. In rest, Adrian, un oportunist ca atatia altii care a vrut o viata buna pe prostit lumea. Are si merite artistice, unele mai greu de inteles. Nu-l consider vreun patriot. Viata particulara cam mizerabila.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu il consider un mare patriot, a fost un geniu, avea de ce sa isi doreasca o viata mai buna, cel mai mare poet cu care am fost contemporan. A scris atatea versuri impotriva regimului comunism (chiar daca unii nu inteleg asta, nu puteai avea succes in acea perioada daca nu bagai ceva si despre partid), pe langa asta, a creat atatia artisti uriasi. Inainte lumea se strangea pentru cultura, acum se strang sa-i vada chilotii Deliei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord si cu varianta ta, si vremurile erau de asa natura ca trebuia sa supravietuiesti si sa te poti produce sub un regim nu prea relaxat. Evident ca nu se compara impactul culturii de atunci cu mizeriile de azi. Ca valoare de geniu nu ma pot pronunta, eu unul nu i-am prea putut intelege poezia dar nu reclam ca din cauza lui. Acum hai sa recunoastem, si la spectacolele lui se lasa cu un camion de chiloti si sutiene adunate de prin sali. Ce a facut sau nu in politica nu mai stiu dar acolo nu se baga cei mai buni patrioti ai neamului in nici un caz. Cred ca l-am cunoscut personal iar mama cu siguranta l-a cunoscut intr-o conversatie cel putin si cu mult mai mult nasul meu. Eu binisor l-am cunoscut pe alt derbedeu -Tandarica.A fost si el un roman ( Adrian ), o sa am o intalnire cu el destul de curand, ma mai lamuresc eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vremurile il obligau sa il laude pe Ceausescu (cu toate ca stiu mult mai multe versuri anti-comunism ), va mai putea cineva vreodata sa realizeze ce a realizat el? Se umpleau stadioane pentru cultura (bine, poate si pentru altceva), pe scena urcau doar oameni valorosi, iar sentimentul pe care li-l oferea Cenaclul Flacara era unic in perioada aia, s-a gasit pretextul imbulzelii de la Ploiesti pentru a-l interzice, pentru ca Paunescu, prin versurile sale, le transmitea oamenilor, subtil ce e drept, un mesaj total anti-comunism.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem o tara libera (inca!). Ca atare, poti sa consideri ce vrei, cata vreme nu deranjezi pe cineva.Si inainte si de cand lumea, si cat va dura lumea, vor exista NULITATI, carieristi si subculturali!
Timpul insa, va discerne!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Frustrarea ta e imensa. Sunt perfect de acord, exista nulitati si subculturali, unul din astia esti tu. Omul asta a fost cel mai mare poet contemporan, a scris poezii de un curaj uluitor, iar tu iti permiti sa vorbesti astfel, e trist ca exista oameni ca tine.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Anti -comunist? Nu are nici o relevanta! E o nulitate, nu poate transmite decat mizerie, unor mizerabili! E un personaj curand uitat, nu va ramane cu nimic in istorie! E o pierdere de vreme, pe care mi-o asum in ceea ce ma priveste, desigur, in speranta ca va veti cauta IDOLI 'mai adevarati'! Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

ESTI CEL MAI IDIOT UTILIZATOR DE PE ACEST FORUM, CEL MAI IDIOT. Ce mizerie transmite? Permite-mi sa-l citez pe profesorul Eugen Simion: ''Serban Cioculescu a spus, cu 30 de ani în urmă, despre Adrian Păunescu că este cel mai mare poet social după Arghezi. Eu mai completez să spun că este şi ultimul mare poet social român"

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conjunctura in care ma faci sa ma simt jignit, este atat de derizorie, incat ma faci fericit! Eugen Simion este in alte sfere de intelegere, aproape de mine, desigur, mi-a placut lucrarea lui de diploma, despre Mercutio! Dar nu stii tu astea! Da! Si el a fost unealta comunistilor! Dar STIA CARTE! Terminati cu CONFUZIA DE VALORI!
Este spre respectul pe care-l aveti pentru voi insiva!
Serban Cioculescu a spus si el multe! Si eu am spus, de conjunctura!
Astia suntem!
Dar VALOAREA!? VALOAREA! Aia nu se voteaza! Nu e ca la voi la dr. sau cum ii cheama! Valoarea nu se voteaza! Terminati cu non -valorile si cu prostiile de copii handicapati! Incercati sa cititi, sa intelegeti, sa schimbati starea de mizerie scarboasa in care vietuiti, nu din vina voastra! Faceti un efort!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Si ce ii ia valoarea lui Paunescu? De tine sincer, n-am auzit.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu e interesant sa auzi de mine! Sunt sigur ca nu ai auzit de altii mai importanti ca mine! Daca vei citi si altceva afara de maculatura comoda, o sa-ti raspunzi la toate intrebarile si nedumeririle tale de bleg.Atunci vei gandi cu mintea ta si nu cu fundul nulitatilor in care te balacesti!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

In schimb sunt sigur ca de pizza ai auzit si de shaorma.Aia nu inseamna ca sunt cele mai bune nutreturi pentru un ierbivor ca tine! Dar ce nu stii, nu exista! Ferice de voi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

De ce nu-mi raspunzi la intrebarea de mai sus? Cu ce argumente il jignesti astfel pe marele poet?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns, nu ai inteles. E greu de stabilit un limbaj comun in situatia noastra.Cineva trebuie sa faca un pas inaine sau altul un pas inapoi. Eu merg inainte! Nu-mi mai pierd vremea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

N-ai adus argumente, ci mai multe jigniri, de atat esti capabil.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru oamenii, cu adevarat mari, nu poti spune cuvinte jignitoare:sa dau niste exemple pentru dificila intelegere: de Ahile nu va putea zice nimeni, ca e un las sau un razboinic gangav, despre Iisus nu va spune nimeni ca era un om RAU, HAIN, despre Eminescu, nimeni nu va putea spune ca incult sau sarac cu duhulsau un poet nemuzical, etc. Nici despre Shakespeare nu se va zice vreodata ca e plagiator (desi a fost in imprumutarea de idei) caci nimeni ca el nu a explicat POETIC firea umana!
Despre un rahat, poti spune ca pute! Ce dovezi iti trebuie, decat sa iti functioneze simturile, nasul( in cazul tau cultura!).

| oprescudorin11 a răspuns:

Este un exemplu de MEDIOCRITATE institutionalizata! Penibil, dar desigur ca va avea fani pe nivelul lui subcultural!
Profesoara me de Romana il numea PASUNESCU! Comparandu-l cu acei 'scriitori' de maculatura, impusa de curente de revigorare a intelectualitatii, fortata, intr-o tara eminamente analfabeta! Aparusera acele curente penibile 'Samanatorismul', etc.
E un excroc oltean, viclean si profitor, nesimtit si paranoic.Asa-l vad eu! Dar daca pentru voi poate fi geniu? OK!
Nu fac decat sa spun ca exista si oameni de valoare olteni: in minte imi vine Marin Sorescu!
Dar oamenilor le trebuie ceva bruma de cultura europeana ca sa discearna!
Cultura nu se face prin navete si 'carcimi'!
Istoria, insa va spune adevarul, dupa multa vreme, va ramane ce ESTE, se va sterge ce e mizerie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Paunescu e nascut in Basarabia, doar a copilarit in Oltenia. Consider ca profesoara ta de romana era o idioata, poti scrie tu macar 1% din ce a scris el sau ce a realizat el?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce copil esti!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat! Nu pot scrie nimic! Cu Eminescu si Shakespeare in fata, cu Homer, Kant, Hesse, Dostoivskii, si multi altii, nu am tupeul sa scriu ceva. Intai citeste, apoi fa-ti o scara a valorilor!
Toti betivii si carieristii iti vor iesi in fata! Dar nu te face de ras, admirand sau aduland NULITATI! Viata e prea scurta sa-ti pierzi vremea si cu Sandra Brown, daramite cu ...no name...cretini! Au fost animatori la vremea lor dar doar atata! Fa-ti o cultura solida! apoi judeca!
Cultura nu e joaca! Pe o scara de 1 la 10, nici macar creatorul de maculatura prodigios (Cartarescu), nu depaseste '1'!
Si tu-mi vorbesti de analfabeti? Minus?
Si eu am trecut prin crize de astea! Aduna-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum poti sa zici ca omul asta a fost o nulitate, sau mai ales, cum poti sa-l faci analfabet? Sunt tare curios cine e cel din spatele monitorului si de ce esti atat de frustrat, de unde atata ura pentru omul asta, un om care si-a iubit tara si spre deosebire de altii, chiar a lasat ceva in urma lui.

| darrio2007 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Taică, la 60 de ani ai tai nu ai fost la nici un Cenaclu Flacăra pe vremurile alea? De fapt, nu ajungea Paunescu in varf de munte sa culturalizeze toti ciobanii. Nu era oltean daca vrei sa stii si poeziile lui au fost si sunt apreciate si acum. Cred ca nu stii ce vorbesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Unii sunt prea idioti...

| T0T a răspuns (pentru oprescudorin11):

Tu ai spus că și rock-ul e subcultură, poate cel mai apreciat gen de muzicologi împreună cu muzica clasică și nu zic de rock-ul ăsta de azi alternativ. Ești 0 ca și cultură muzicală și se pare că și literară tataie.

https://www.youtube.com/watch?v=oW_7XBrDBAA

https://www.youtube.com/watch?v=TFjmvfRvjTc

https://www.youtube.com/watch?v=9IrWyZ0KZuk

https://www.youtube.com/watch?v=ZQgYn23Xvck&t=1s

| oprescudorin11 a răspuns (pentru darrio2007):

Tocmai ca am fost! De curiozitate si pentru ca aveam prieteni, analfabeti (in cultura) care au insistat!
CULTURA nu se voteaza! Nu e 'disciplina ' ca la PSD!
CULTURA e sau nu e! Ala era un carierist analfabet(pasunescu al tau), paranoic si bagacios! SIMPLU!
Iar 'taica' sa-i zici tatalui tau! Ca asa te invata pasunescu!

| darrio2007 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ti-ai amintit sa imi raspunzi dupa atatea zile? Sau ai fost intre timp? Iti spun taică pentru ca nu mai am mult si te ajung din urma ca varsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/analfabetilor.php

Ma intreb cine avea curajul sa mai scrie asa ceva atunci, iar tataie de mai sus isi permite sa critice, ehh...trebuie sa fie si de astia.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prima poezie ar trebui sa i-o dedici lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Asta a fost intentia. laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vezi ce comentarii face. Daca nu ne injură nu ma deranjeaza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Eu ma astept la injuraturi. laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vom trai si vom vedea. Desi, nu cred.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T0T):

Rokul nu este subcultura, in fazele lui fulminante! Este GENIAL atunci.
Ca orice disciplina a artei cunoaste si variante subculturale, gunoaie! E in FIREA omului sa 'dea cu mucii-n fasole' ca idolul vostru : pasunescu!

| vocea a răspuns:

Un mare om cu un stil de a compune poezii minunate, chiar cred ca cea mai celebra poezie este Ruga pentru parinti, este foarte emotionanta.
Dar din pacate oamenii mari sau stins demult dintre noi.

| FaraNumePls a răspuns:

Buna, este un autor interesant si foarte discutat, sunt un fan si voi fi mereu happy

| AnthonyWhite a răspuns:

Una relativ buna