| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre construirea Catedralei Mantuirii Neamului?
Dar despre faptul ca toti cetatenii romani contribuie la salarizarea clerului?

Răspuns Câştigător
| nebucadnetar a răspuns:

Buna as vrea si eu sa dau un raspuns
In primul rind as vrea ca raspunsul meu sa se sprijineasca pe cuvintul lui Dumnezeu care este o autoritate suprema pentru noi oameni
Cu privire la Catedrala Mintuiri neamului as vrea sa spun ca nu este atit de importanta si de ce spun aceasta pentru ca isus a zis :,, Unde sint doi sau trei in numele meu si eu sint in mijlocul lor ", iar in alt loc tot Isus a zis :Intra in odaita ta si te roaga in ascuns Tatalui tau iar un urmas al lui Isus si anume apostolul Pavel a zis :,, Ca Dumnezeu nu locuieste in temple facute de miini omenesti"
Iar cu privire la cea de a doua intrebare as vrea sa spun tot un citat al lui Isus Christos unde el zice :Fara plata ati primit cuvintul si fara plata sal dati ". Sper ca aceste raspunsuri sa fie spre folosul tuturor.Multumesc

6 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Sunt CRESTIN ORTODOX!
O sa va supar pe multi,. dar Biserica, ca institutie(si la asta ma refer!), in ochii mei nu se bucura de simpatie si credibilitate! Cred ca acele "sondaje"cara o plaseaza pe primul loc ca "credibilitate" sunt valabile si pentru
"aprecierea"gradului de ipocrizie a celor ce raspund la respectiva intrebare.
Nu ma leg acum de faptul ca "bugetul"contribuie la salarizarea clerului, ...eh.daca banii aceia nu s-ar duce
pe directia asta, s-ar duce spre alte "buzunare adinci"!
"Catedrala Mintuirii Neamului"(pacat ca doar numele suna frumos, .scopul.) o vad ca pe o "replica in oglinda" la "Casa Poporului". Au facut laicii o "imensitate".hai sa facem si noi Biserica una a noastra,. dar sa fim intelesi,
doar "Biserica Nationala"(adica cea ortodoxa, .ca de., ceilalti, greco/romano catolici, neoprotestanti, evrei,. .care fac parte si ei din neam, .nu au nevoie de mintuire thinking ).
Faptul ca acei bani (care nu vor fi putini)ar fi putut fi folositi tot de Biserica pentru a-i ajuta pe cei in nevoie(batrini, orfani, oameni ai strazii, bolnavi incurabili)
nu se ia in considerare.Indrazneste un preot smerit,
un"formator de opinie", vreun politician sa ridice aceasta
opinie?,. .nu, caci imediat va fi "afurisit" de popii ai mari.
Biserica este mare daca face sa fie multi "oameni cu Dumnezeu"(in suflet), nu daca are lacasuri si straie aurite!
Ea trebuie sa aplice esenta cuvintului lui Isus(sa ajute, sa vindece, sa mingiie), nu sa fie "concurentiala" ca un SRL.
Ma opresc aici, .ca sa fiu acuzt de."atac la credinta"!

| elena a răspuns:

Eu nu le am cu biserica, dar intreb, avem cler? Eu stiam ca se cheama IPS Mitropolitul... sau Catedrala Mantuirii Neamului este pentru toate religiile din Romania...atunci dam bani si clerului, ce mai conteaza...de fapt o duc si foarte rau... daca la tara nu ai platit cultul, preotul nu tine slujba de inmormantare decedatului...sau, un loc de ingropaciune, la tara, costa 800 lei/ron...sau, duci pomana, la biserica, o coliva, pe care o pui pe o farfurie/platou, i-ati "adio " de la ele, le ia preotul acasa...sau, nu v-ati intrebat niciodata, ce face preotul cu atatea prosoape?
Noi, intr-adevar, suntem un popor foarte credincios, respectam biserica si datinile ei, dar cand vezi, ca "trimisul Domnului pe Pamant" cere bani, bani, bani, ma intreb, unde sunt preotii de altadata, de pe timpul lui Ion Creanga sau Liviu Rebreanu, pentru ca de drag, de ei, te duceai la biserica...
Sunt foarte multe de spus, daca am gresit, in cele ce am scris, "Micul Meu Dumnezeu" la care tin mult, o sa ma ierte...

assiris
| assiris a răspuns:

Nu sunt de acord nici cu una nici cu alta. Legatura intre om si Dumnezeu nu se face prin palate si aur iar clerul la cite bogatii i s-a retrocedat ar trebui sa fie o afacere privata sa se autofinanteze. Si sa traiasca mai aproape de Cuvintul lui Dumnezeu, mai smerit si nu intre bogatii.

| otypa a răspuns:

O parere foarte buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper sa mai primesc raspunsuri. Pana atunci o sa dau si eu raspunsul meu. nebucadnetar si assiris, aveti dreptate. Nu ne lipseste o cladire gen Casa Poporului, pentru care platim de doua ori. Prin taxele pe care le dam statului si apoi pe la usi cu liste si in biserici. Bisericile (toate confesiunile) sunt bogate, dar nu fac nimic pentru credinciosii care le intretin cu contribuia lor. Nu ne lipseste inca un locas care trebuie intretinut dupa o cheltuiala imensa pentru constructie. Credinta este in sufletul fiecaruia, iar afisarea ostentativa a Cuvantului lui Dumnezeu in cladiri somptuoase si cu haine aurite nu este ceea ce a cerut Isus cand a spus : "Mergeti si invatati neamurile". Nu sunt de acord cu constructia cum nu sunt de acord sa platim toate serviciile religioase, dupa ce asiguram si salariile clerului. Avem nevoie de preoti, dar smeriti. Au fost la usa mea 2 preoti pentru donatii si de aceea am dorit sa aflu parerea voastra.

| pacatosulcristian a răspuns:

Va ramine la copii, copiilor nostri, si la stramosi nostri precum o dovada a mari credinte, rominmesti,