| EduardTPU a întrebat:

Ce parere aveti despre noua lege a educatiei? Mai exact despre formula de bac. De exemplu la un profil real nu va mai fi proba aceea la alegere ci va fi:
fizica+chimie+biologie in aceeasi lucrare scrisa. Din cauza ca sunt mai multe materii e posibil sa fie pentru fiecare cate un subiect mai dificil...sau formulata gen cultura generala?

Răspuns Câştigător
| Harumiiii a răspuns:

Sincer mie mi se pare o prostie. happy In ziua de azi elevii si profesorii sunt cobaii celor de sus.
Spre exemplu in generala era normal sa dai examen la sfarsitul clasei a8a apoi s-a gandit nenea ministru` ca ar trebuie sa fie asa zisele teze cu subiect unic. Apoi si-a dat seama ca nu merge si a revenit la examen. Deci astea sunt un fel de teste efectuate pe noi cum s-ar zice.
Acum is la uman si cine stie la ce o sa mai dau bac. Pana atunci presimt ca se o sa mai razgandeasca de vreo doua ori oh go on
Oricum 'traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul', nu? laughing

4 răspunsuri:
| xXxRaduxXx a răspuns:

Eu sunt a 10 si daca se aplica legea eu o sa fiu primul care va intra in acest "experiment" al domnului sinistru, pardon ministru. Sunt la mate-info si nu stiu dc draq a trebuit sa bage fizica+chimie+bio...eu daca vreau sa dau la medicina mai departe de ex nu imi va trebui deloc fizica sau daca vreau la mecanica/programare la fel: deloc bio...Cum o fi o fi dar mai nasol e faza cu competente din ambele limbi.Hai ca engleza stiu calumea dar franceza fac din cl-5 sau 6 si nu s-a lipit deloc de mine eu inca nu am trecut de faza de je m'appele.

| Lovepoison a răspuns:

Am auzit ca vor baga teste Pisa, sunt ca niste teste de cultura generala, da' cu legile astea nimeni nu mai stie unde sa se duca si ce se va intampla. Mie una nu imi plac legile astea, da' sa faca ce vor, ca noi avem drumurile noastre in viata!

| uav11 a răspuns:

Aiureli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte urat.