| Maia a întrebat:

Ce parere aveti despre toleranta? Suntem noi, oamenii din ziua de astazi toleranti? Este toleranta o forma de iubire?

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Toleranta inseamna dragoste, respect si cosideratiune fata de cel de langa tine. Ar trebui sa fim toleranti pentru a elimina orice fel de ura si neintelegeri care apar in societate. Toleranta ar fi un aspect al iubirii. În mod normal trebuie sa fim toleranti si intelegatori cu tot ce ne inconjoara si tolerant cu tine insuti.

| mgtow a răspuns:

Nu are treaba toleranta cu iubirea a tolera e sa fii insistent dar nu cu orice ci cu anumite criterii care ti le propui in viata, Iubirea nu este obligatorie ci voluntara

| xxdd a răspuns:

Pai. oamenii care n-au relatii asa puternice cu cineva nu-s toleranti.chiar deloc.

| florinell a răspuns:

Salut! Nu stiu ce sa iti spun despre toleranta dar eu cred ca da, toleranta este o forma de iubire, pentru ca decat sa o supar sau sa dejamagesc o persoana atunci mai bine o tolerez, si cred ca da suntem toleranti! Aceasta e parerea mea! Bye...

| Gabi_6377 a răspuns:

Adevarul e ca in ziua de azi toleranta e rar intalnita ca forma de acceptare social.Toti se feresc sa nu-si pateze imaginea pe langa oameni care sa nu fie de nivelul lor, prestigiul si anturajul fiind foarte importante.Nicaieri toleranta nu mai este acceptata, nici macar nu se discuta cu persoanele din alta clasa sociala. E nevoie de toleranta in dragoste, altfel cum sa ierti greselile celuilat si cum sa-l accepti asa cum e, cu calitatile si dfectele proprii? Dar nici dragostea nu mai e ce era odata, nu-ti convine partenerul? Pai ce discutii pe tema tolerantei si intelegerii, mai bine cauti alta/altul, ca lumea e plina, si uite asa, raman multi singuri, sau au multe relatii, ca, de ce sa te stresezi tolerand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toleranta este o forma de iubire dar ca sa iubesti trebuie sa te sacrifici pentru ca sa-i fie bine si celuilalt de langa tine.astazi cine mai sufera doar ca sa-i fie bine altuia? oare mai exista iubire adevarata?