| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre traditia asta sa mergi cu colindu' si sa fi colindat. Mie nu-mi place.

Răspuns Câştigător
| Liana12 a răspuns:

Mie imi place dar mai mult imi place cum era pe vremuri. Colindatorii vestesc Craciunul dar acum vin doar pentru bani! La tara la bunica colindatorii primesc dulciuri, mere, chestii din astea - e chiar dragut, aia da traditie! La noi s-a cam stricat traditia...

9 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Tradiția cu mersul la colindat e preluată de la Nașterea lui Iisus, în fiecare an sărbătorim Crăciunul cum îl mai numim noi sau mai bine zis denumirea uzuală. Totul ține de tradiție, să facem în fiecare an acel lucru, să aducem acea veste. Nu trebuie neapărat să mergi cu colinda doar să știi ce înseamnă sărbătoarea fiindcă mulți deja au uitat și sunt doar după bunuri materiale de Crăciun.

| Zatharra a răspuns:

Mie mi se pare un obicei frumos!

| anonim333 a răspuns:

Eu cred ca este o traditie frumoasa de o colinda. Daca nu iti place, nu este nimic.Fiecare om stie ce-i place si ce nuhappy

| FReAkAzO1d a răspuns:

Un obicei foarte frumos.
Este cea mai frumoasca chestie care se intampla. Daca nu s-ar merge cu colindul nu ai simti ca este craciun

| mizantropuldinmine a răspuns:

In afara de faptul ca vin dupa bani si te duci ca sa ingheti de frig, ei bine, nu vad nimic interesant

| morena90 a răspuns:

Si mie imi place foarte mult, desi sunt departe de tara intodeauna, desi sunt aici in strainatate romanii de aici ne strangem mai multi si plecam cu colindul, este super fain!

| DaNy3lL098 a răspuns:

Mie imi place foarte mult doar cand e vorba de bani dupa treaba cu cantatul nu prea ma fascineaza happy

| Chelios_Chev_1994 a răspuns:

Cel mai frumos lucru care se intampla iarna. Daca nu vin colindatorii nu simt absolut deloc iarna. Farmecul sarbatorilor de craciun ar disparea.

| buburutza39 a răspuns:

Pai este o traditie frumoasa de sarbatori. Nu este neaparat sa mergi cu colindu' daca nu-ti face placere. Nu este obligatoriu! Daca vrei sa stii mai multe baga pe net iti va spune acolo tot ce ai nevoie. Pup:* Funda?