| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti : "Nu exista comunicare fara respect "

Răspuns Câştigător
| Amorezatul a răspuns:

Cum sa nu existe? Exista numai ca atunci nu intelegi nimic! Recent citisem o poveste cu talc, foarte frumoasa era cam asa: * Se spune ca un invatator si-a intrebat de ce tipa oamenii unii la altii, unii s-au grabit sa raspunda si au zis ca tipa pentru ca nu se inteleg, nu se aud, nu se respecta! Intru-un final toti cedeaza si ii dau cuvantul invatatorului care spune: Oamenii se cearta, pentru ca inima lor este atat de departe unde de a altora incat simt nevoia sa tipe pentru a se auzi. Daca va veti uita in jur, veti vedea ca persoanele care se iubesc, isi vorbesc in soapta uneori chiar nefiind nevoie sa isi voarbeaca, se inteleg din gesturi. Cand doi oamenii se cearta, inima lor este atat de departe una de alta incat ei cred ca doar daca tipa se pot auzi*
Si sper sa nu fie tema, intrebarea ta! Sper ca te-a ajutat cumva povestea :p

5 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

E o prostie; si cand scoti limba la cineva comunici.

| NuDauFunda a răspuns:

Mai oameni buni...voi vorbiti de o comunicare interpersonala armonioasa.
Dar comunicarea poate fi si nonverbala (si asta fiind de multe tipuri) si intrapersonala. Ce are de-a face respectul cu asta?
Eu sincer nu vad legatura dintre comunicare si respect. Sigur ca o comunicare armonioasa implica si respect, dar asta e o nuanta pe care statement-ul de mai sus nu o induce.

| Anonymus314 a răspuns:

Ce parere sa am? e corect.

| 4Angëℓ4 a răspuns:

Nu prea cred laughing

| alinuca133 a răspuns:

Exista