| DeeaPitiKot a întrebat:

Ce parte de vorbire este cuvantul "celorlalti"?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Este un pronume demonstrativ de diferenţiere.
Pa-pa.

| TrendyHedgehog a răspuns:

Este pronume demonstrativ de diferentiere.O zi buna!

| adrili10 a răspuns:

Celorlalti=pronume demonstrativ de diferentiere functia sintactica de complenent indirect cazul dativ.

Pronumele demonstrativ este pronumele care înlocuiește numele unui obiect și îl deosebește de alte obiecte de același fel arătând aproprierea, depărtarea (în spațiu sau timp) sau identitatea obiectului cu sine însuși sau cu alt obiect. Pentru genul neutru pronumele demonstrativ are la singular aceeași formă ca și la masculin, iar la plural aceeași formă ca la feminin.
Feluri

Pronumele demonstrativ poate fi:
de apropiere: acesta, aceasta, aceștia, acestea;
de depărtare: acela, aceea, aceia, acelea, acestia;
de identitate: același, aceeași, aceiași, aceleași;
de diferențiere: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte
care exprimă apropierea: cestălalt, ceastălaltă, ceștilalți, cestelalte;
care exprimă depărtarea: celălalt, cealaltă, ceilalți, celelalte.