| Siracuzia a întrebat:

Ce pot face dacă nu prea mă înţeleg cu cei de la mine din clasă, adică nu mă bagă în seamă din cauză că sunt prea deşteaptă(aşa spun ei)? Ajutaţi-mă vă rog.Nu suport să stau mereu singură în bancă şi să nu mă bage nimeni în seamă. Mereu trebuie să stau singură 6 ore în bancă şi să mă uit pe pereţi.

Răspuns Câştigător
| heyulika a răspuns:

Incearca sa te implici in activitati organizate de scoala...muzica, teatru, voluntariat poate gasesti niste persoane cu care poti vorbi. Nu trebuie sa te limitezi la cei din clasa ta / daca te cred prea desteapta inseamna ca ei se simt mai putin destepti si le e ciuda...asculta-le conversatiile, si daca observi pe cineva care vorbeste despre lucruri care te pasioneaza sau esti la curent cu ele intra in vorba si arate-le tot ce stii. Si zambeste tot timpul pentru ca zambetul reflecta fericirea si te scoate la lumina. Zambeste tuturor! In ce clasa esti?

7 răspunsuri:
| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Buna! Eu acum am trecut in clasa a 9-a, dar in gimnaziu, cam de prin clasa a 6-a am avut si eu aceeasi problema ca si tine, din cauza faptului ca eram prima din clasa colegii se purtau urat cu mine... dar acum ma simt mult mai bine, deoarece am scapat de ei!

| jony a răspuns:

Serbus draguta! Faptul ca esti desteapta nu e destul! Trebuie sa ai si simtul umorului sa stii sa comunici cu toti indiferent ce note au unii! Fi mai deschisa cu toti colegii si mai vesela ca doar esti tanara si desteapta cum ai scris tu! Succes!

| titi_1218 a răspuns:

Mda inseamna ca ei sunt atit de prosti incit nici nu indraznesc sa vb cu tine!(glumesc)incearca sa vb cu cineva din clasa o fata de exemplu apoi inca una si tot asa, sau fa-ti prieteni din liceu, sau participa si tu la conversatiile lor intra si tu in grup si asculta ce vb ei daca iti place si tie tema si ai ceva de spus atunci spune, dar nu incepe a vb fara limita si a te face remarcata in alt mod ca mai mult o sa te faci de ris si o sa-i indepartez de tine! pa succes

| CreepyCrow a răspuns:

Fa niste chestii care sa le atraga, ce stii tu ca la place?
mai intai zi-mi din ce clasa esti asa imi pot da seama ce preferinte sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg foarte bine. Si eu am trecut prin aceeasi situatii cu fostii mei colegi de gimnaziu. Stiu cum este sa te evite, sa te simti marginalizata doar pentru ca ai note mai mari. Eu am incercat sa nu ii iau in seama, dar pe de alta parte i-am ajutat mereu cu ce au avut nevoie. Poti sa te apropii de ei dandu-le sa copieze tema; asa ai o bila alba si vor crede ca esti de treaba si nu tii totul pentru tine. Dar nu exagera, ca apoi daca se intampla o data sa nu le dai, te fac cu ou si cu otet. Si ai grija si cu profii, ai mei se suparau unoeri si mai picam si eu. Dar ti-am zis, nu exagera, ca apoi o sa te numeasca Zana cea bunalaughing... Cand te enerveaza la culme, gandeste-te ca peste N ani (depinde in ce clasa esti) o sa fii la liceu. Macar sa sper ca acolo o sa fie un colectiv mai unit si mult mai intelegator, si priveste si partea ca: daca esti asa destepta, o sa mergi la un liceu bun, unde ceilalti colegi nu o sa se simta inferiori, si nu o sa fie asa multe conflicte pe tema asta.

Take care!
>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu asta vrei? Te duci la scoala sa inveti nu pentru a lega prietenii cu altii. Vezi-ti interesul fetit-o.

| ghinionistul112 a răspuns:

Fii mai comunicativa si incearca sa conversezi cu colegi/colegele de scoala/liceu. sau da o mana de ajutor cand au nevoie! si alege cu grija prietenii! Succes!