| bobbyjah a întrebat:

Ce probe trebuie sa dai pentru admiterea la o facultate de arte plastice?

Răspuns Câştigător
| lizucalisuca a răspuns:

Da, cam asa. Depinde si de Universitate. Uite cum e la Timisoara de exemplu: Pentru specializarea Arte plastice (pictura, grafica, sculptura)
Proba 1 (ADMIS/RESPINS): Proba eliminatorie (prezentarea unei mape sau portofoliu de lucrari, care sa contina 25 lucrari originale, fotografii sau reproduceri, si care sa sustina candidatura concurentului in specializare
Proba 2 (se noteaza cu note de la 1 la 10, iar nota finala va fi media aritmetica a notelor acordate de membrii comisiei de examen): PROBA DE CREATIVITATE/ MODELAJ (realizarea unei lucrari de compozitie/studiu modelaj dupa o tema extrasa de unul dintre concurenti, din subiectele elaborate de comisia de concurs in ziua desfasurarii concursului)

Oricum, ca sfat, nu prea ai sanse sa intri daca nu faci pregatire la desen cu un profesor. Cel putin incepand din semestrul al 2-lea din clasa a 12-a ar trebui pregatiri saptamanale.

3 răspunsuri:
| lizucalisuca a răspuns:

Depinde la ce sectie. De obicei se da desen liber sau cu componente date.

| bobbyjah explică (pentru lizucalisuca):

De exmeplu sa zicem la sectiune grafica......iti dau ceva de desenat si trebuie sa desenezi chestia aia intr-un anumit timp? si dupa ce criterii se face admiterea

| bobbyjah explică (pentru lizucalisuca):

Am inteles, multumesc pentru ajutor happy

| lizucalisuca a răspuns (pentru bobbyjah):

Da, cam asa. Depinde si de Universitate. Uite cum e la Timisoara de exemplu: Pentru specializarea Arte plastice (pictura, grafica, sculptura)
Proba 1 (ADMIS/RESPINS): Proba eliminatorie (prezentarea unei mape sau portofoliu de lucrari, care sa contina 25 lucrari originale, fotografii sau reproduceri, si care sa sustina candidatura concurentului in specializare
Proba 2 (se noteaza cu note de la 1 la 10, iar nota finala va fi media aritmetica a notelor acordate de membrii comisiei de examen): PROBA DE CREATIVITATE/ MODELAJ (realizarea unei lucrari de compozitie/studiu modelaj dupa o tema extrasa de unul dintre concurenti, din subiectele elaborate de comisia de concurs in ziua desfasurarii concursului)

Oricum, ca sfat, nu prea ai sanse sa intri daca nu faci pregatire la desen cu un profesor. Cel putin incepand din semestrul al 2-lea din clasa a 12-a ar trebui pregatiri saptamanale.