| J7anine a întrebat:

Ce profesori v-au influentat viata/ insuflat pasiune pentru vreo materie? v-a marcat vreounul copilaria/adolescenta? Ati avut un "Domnul Trandafir"?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Bunica mea, mama mamei, a fost invatatoarea mea, m-a invatat si carte si ce si cum despre lume si viata!
Printre altele sa nu mint, sa ofer cuiva cutitul cu varful spre mine, asta ca sa nu-l ranesc, sa am grija sa ma uit inainte de a ma aseza, sa nu-mi patez hainele, sa spal fructele inainte de a le manca, sa salut persoanele in varsta si daca le intalnesc de 10 ori pe zi...si altele...
De asemenea, profesorul de psihologie din liceu, care m-a orientat profesional si care acum imi este unul dintre cei mai buni prieteni!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A fost un "profesor", de fapt pe post de profesor...
Un inginer adus sa ne predea o materie de specialitate.
A avut o zicala, care mi-a marcat viata: "Cand cineva stie ce MU stie, atunci incepe sa stie!"
Si acum, dupa multi ani, ii dau perfecta dreptate!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Profesoara de limba romana din clasa a-V-a doamna Arhire. Datorita dumneaei am deprins gustul pentru citit.Am inteles de la doamna profesoara ca nu exista carti ''proaste'', din oricare din ele iti poti imbunatati vocabularul si poti trage anumite invataminte.

daniela
| daniela a răspuns:

Tanase profesorul cu care am facut practica in facultate... mi-a marcat atat cariera profesionala cat si viata particulare

| andreutz a răspuns:

In generala, am avut un profesor de matematica, domnul Aruxandrei Ioan... el mi-a deschis "apetitul" pentru invatat in primul rand si a ajuntat la formarea mea ca om...multe activitati extrascolare, ce sa mai...eu il vad ca un prieten, nu un profesor... un sfert din ceea ce sunt acum ii datorez doar lui...si am mai avut un profesor la romana, domnul Iordachescu Lucian... el a fost mai mult "profesorul de viata" pentru mine...stia sa te puna in valoare ca om, m-a invatat multe, f multe lucruri pe care un om normal nu le-ar putea pricepe... sper sa mai am ocazia sa ma intalnesc cu ei... din partea mea, au parte de toata stima!

tundenana
| tundenana a răspuns:

Da am avut... proful de chimie... cu drag ma gandesc la el... era genul de profesor care nu cerea foarte mult dar nu permitea ca la el la ora sa vi cu lectia neinvatata... dadea 2 si 3 zambind,... o figura de om... in fine... m-am hotarat prin clasa a 11 a ca voi da la medicina si stiam ca aveam nevoie de chimie... asa ca am inceput sa iau ore in particular... in cateva luni a fost prima din clasa la chimie... asa de mult mi-a placut... am dat bacul din chimie... a fost ok... admiterea l-am luat cu zece la chimie... deci pot sa zic ca ii multumesc ca ma ajutat sa intru la facultate... si azi ma intalnesc cu el pe strada si cu acelasi zambet (cu care imi dadea pe vremuri 2) ma saluta... stam de vorba si jumate de ora pe strada... e singurul profesor pe care l-am admirat...

| loredanarotariu a răspuns:

Exista o tovarasa profesoara care m-a inspirat- "d-na Albu" - profesoara de limba si literatura romana&universala. A reusit sa convinga un copil care folosea cartile doar pentru a presa florile de camp sa dea o sansa lecturii. Asta se intampla cand aveam 17 ani deja, dar incerc sa recuperez - iubesc cartile, ma incurajez sa citesc din ce in ce mai mult si mai bine. Daca n-ar fi fost ea, d-na Albu... cred ca ma faceam biolog. happy

| nicoleta_5825 a răspuns:

Da am un prof remarcabil, si anume cel de geografie.

| pms a răspuns:

Profa de franceza. O iubeam [ figurat tongue ] pe femeia aceea. Mi-a adus franceza in suflet, de cand a intrat prima data pe usa clasei am stiut ca o sa-mi placa aceasta minunta limba. Invatam de dragul ei, imi faceam temele atenta, eram activa, asta pana cand a plecat din scoala, lasand in locul ei un alt profesor. De cand ne preda el am ajuns sa nu mai stiu nimic din acesta limba, sa nu mai cunosc gramatica, nimic...

C'est la vie...

| vololo a răspuns:

Da, profa de engleza (acum vreo 20 de ani i. e. n.)

| cezarailinca a răspuns:

Si eu sunt de acord cu Andreutz, despre profesorul de romana, l-am cunoscut si pe domnul Aruxandei, nu mi-a fost profesor, nu pot spune nimic despre dumnealui. Dar domnul Iordachescu, domnul Iordachescu, el m-a schimbat. Am renascut dupa ce am invatat sa gandesc ca el. E un om ale carui calitati iarta si cele mai urate defecte. e un om incredibil. daca am fi gandit cu totii ca el, de la inceput, am fi ajuns departe.