| DeeaCreata a întrebat:

Ce profil trebuie sa urmez in liceu pentru a deveni invatator?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să te înscrii la un liceu Pedagogic, la specializarea "Învăţator - educatoare"!

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogie ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un liceu cu profil pedagogic

| DeeaCreata explică (pentru suntserios):

Si la ce obiecte dau teza si bacul?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Probil pedagogic.
Dar trebuie sa dai niste probe de aptitudini, pe langa examenul national de la sfarsitul clasei a VIII-a care este obligatoriu pentru toti elevii.
Poti sa te informezi aici, e valabil pentru toate liceele.
http://cncn.ro/? noutaticolegiulcn=probe-de-aptitudini-profilul-pedagogic-specializarea-invatatori-educatori