| Deniisze a întrebat:

Ce reprezinta pentru voi Craciunul?
Sunt doar curioasa; cele mai bune raspunsuri primesc funda si voturi.

Răspuns Câştigător
| Allexyaa a răspuns:

Pentru mine Craciunul reprezinta momentul in care prieteni si toti din familie suntem aproape uitand de micile neintelegeri care apar si in familie cum stam toti adunati si povestim ne jucam jocuri ascultam colinde mama si bunica pregatesc cozonac fursecuri si mancare specifica zonei (uneori)dar mai ales Craciunului. Zapada cerul are o culoare diferita iarna oameni de zapada pe care ii facem si desigur Craciunul reprezinta Nasterea Domnului Iisus Hristos mie una Craciunul mi-se pare un moment magic foarte special cadsa e impodobita bradul. Si chestia cu mos Craciun chiar daca am crescut e un lucru dragut, e amuzant sa o vad pe mama cum ascunde cadoul pentru fratele meu mai mic...deci intr-un cuvant care sa cuprinda toate lucrurile de mai sus Craciunul pentru mine reprezinta magie(un lucru magic)

16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O muncă în plus la bucătărie și un moment de repaus!
Pa, pa.

| babyblue a răspuns:

Interesanta intrebarethinking
Pai, e una din sarbatorile pe care le astept cu draga inima pentru ca e si ziua mea.Pentru mine, Craciunul simbolizeaza puritatea sufletului, momentul in care ar trebui sa lasam deoparte probleme cotidiene(chiar daca e cam imposibil) si sa ne axam bunatate, speranta catre mai bine...etc.
Pe de alta parte, Craciunul reprezinta Nasterea Domnului Iisus Hristos, prilej de bucurie si cinstire.

| zalisa a răspuns:

Zapada, mancare, reuniune de familie, si in mare parte prefacatorie.

| Tr3iii a răspuns:

Pentru mine Craciunul nu inseamna numai cadouri, ci si dragoste, prietenie si intelegere o si sa nu uitam armonie.Si stiu si ce inseamna Craciunul.Craciunul inseamna: Crăciunul sau Naşterea Domnului (naşterea lui Iisus Hristos[1] / Isus Hristos / Isus Cristos) este o sărbătoare creştină celebrată la 25 decembrie (în calendarul gregorian) sau 6 ianuarie (în calendarul iulian) în fiecare an. Ea face parte din cele 12 sărbători domneşti (praznice împărăteşti) ale Bisericilor bizantine, a treia mare sărbătoare după cea de Paşti şi de Rusalii. În anumite ţări, unde creştinii sunt majoritari, Crăciunul e de asemenea sărbătoare legală, iar sărbătoarea se prelungeşte în ziua următoare, 26 decembrie: a doua zi de Crăciun. De la debutul secolului al XX-lea, Crăciunul devine şi o sărbătoare laică, celebrată atât de către creştini cât şi de către cei necreştini, centrul de greutate al celebrării deplasându-se de la participarea în biserică la rit spre aspectul familial al schimbului de cadouri sau, pentru copii, „darurilor de la Moş Crăciun".

| laurentiu a răspuns:

Nasterea Domnului Isus Cristos

| AnemonaP a răspuns:

Cand ma gandesc la Craciun in vine in minte :brazii de craciun, cadourile, colindele...

| gloria a răspuns:

Pe langa faptul ca reprezinta nasterea Domnului mai reprezinta acea frumoasa perioada pe care am asteptat in fiecare sa o sarbatoresc cu cei dragi si pana acum nu am reusit!

| CristinaLăvMucAnonim a răspuns:

Craciunul, dupa parerea mea, este bucuria copiilor.Este cea mai importanta sarbatoare a anului si tine familia impreuna.Mos Craciun domina peste tot(pentru cei care cred, eu nu), la fel si Mos Nicolae.Eu,cred ca lumea, toata lumea, are o parereu buna despre Craciun.Zapada,cernata din nori, iti da armonia pentru a continua sa ai acel sentiment de fericire.

| cryssbby a răspuns:

In afara faptului ca este nasterea domnului Isus Hristos, craciunul este petrecut in familie alaturi de cei dragi.Se fac multe organizari, dar intr-un final se asaza toata lumea langa brad si canta colinde.Pentru mine craciunul este cel mai frumos lucru care toti si l-ar dorii sa il aiba cu familia la soba langa brad.

| PaduraruAlin a răspuns:

O sarbatoare Crestina

| Kerli a răspuns:

O sarbatoare foarte importanta

| RoRoxana a răspuns:

Pentru mine Craciunul reprezinta cea mai frumoasa perioada a anului.Sarbatoarea cand toti suntem mai buni, cand oferim si primim...nu cadouri, ci dragoste.Craciunul inseamna acele clipe de neuitat petrecute cu familia, la semineu sau in jurul bradului, cand il pandim pe Mosul din 5 in 5 minute sa vedem ce daruri ne-a adus.

[Christmas is not as much about opening our presents as opening our hearts love struck ]!

| Reyskate99 a răspuns:

Pentru mine simbolizeaza nasterea domnului isus hristos

| CrazySunshine a răspuns:

Pentru mine Craciunul reprezinta Nasterea Lui Iisus Hrisos, o zi in care steua ia condus pe magi la Domnul Iisus, o zi care ne facem caduori unul altuia (vine Mos Craciun), in care sarbaorim in jurul bradului luminos cu parfumul sau, o zi frumoasa si fericita.big grin

| TI a răspuns:

Pe langa faptul ca aceasta sarbatoare minunata reprezinta nasterea Domnului nostru Iisus Hristos, Craciunul inseamna bucuria de a te strange alaturi de cei dragi in jurul unei mese, cadouri nenumarate, si spiritul de sarbatoare. Cum ar fi: Spiritul De Mos Craciun love struck. Cand stii ca undeva acolo exista Mosul, nu este doar o inventie. Traiesti cu acel sentiment de bucurie, de liniste. Cand te descotorosesti de toate relele facute pana atunci, ii ierti pe cei care ti-au gresit si incerci sa nu mai faci lucrurile rele facute in anul anterior.winking

Deci: Craciunul reprezinta Nasterea Domnului si spiritul de sarbatori.

Fundita?batting eyelashes

| AWonderfulDay a răspuns:

Ceva special, O zi in care s`a nascut Cel mai sfant (Domnul Dumnezeu), O zi in care toata familia se strange si se aseazala o masa in cinstea nasterea domnului adica daca nu ai observat pana la 25 decembrie ziua scade iar nopatea creste iar dupa 25 decembrie ziua creste noaptea scade...MAi reprezinta si bucuria cadourilor puse sub brad de "Mos Craciun". Chiar nu am cuvinte big grin eu iubesc aceasta zi si mai iubesc si PAstele dar pana atunci mult mai este...Iti urez un Craciun fericit!