| anonim_4396 a întrebat:

Ce reprezinta Sarutul lui Iuda?

9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este semnul ipocriziei si al tradarii.

April
| April a răspuns:

Sarutul unui prieten ce a trecut, pe tacute, in tabara adversa.Intr-un cuvant tradare. Infama si prefacuta, azi, in metafora.Sigura lui virtute este ca da cartile pe fata si nu mai permite impostura, desi in viziunea eroului biblic fapta nu trebuia sa aiba urmarile stiute.Altminteri nu s-ar explica mustrarile de cuget si gestul final.

cami
| cami a răspuns:

Tradare intr-un cuvant.

| Razvan a răspuns:

Un act de tradare foarte popular in ziua de aziwinking

| Incubus a răspuns:

Sarutul este in general semn al iubiri dar sarutul lui iuda este un semn al unei iubiri false, tradari ascunse daca vrei mai multe cauta cine a fost iuda sau tradarea lui Isus(de acolo pleaca totul)Aprp nimeni nu exista si o furnica este o FURNICA sau daca exista cum a reusit sa scrie aceasta intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tradarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tradare

| cytrix a răspuns:

Sărutul este semnul unui raport profund între persoane, în semn de prietenie şi respect, semn de iertare şi binecuvântare. Sărutul lui Iuda era însă păcătos; era sărutul „în trup" al întregii unităţi căzute. Mai degrabă, era sărutul sincer prietenesc, părintesc şi iertător al lui Dumnezeu dat omului pentru care El pătimea în trup.

| WinD a răspuns:

Sarutul tradarii