| love10andra a întrebat:

Ce se analizeaza la un adjectiv?

Răspuns Câştigător
| JeffHardy2011 a răspuns:

Sall!
Se anaizeaza genul si numarul (genul este cu substantivul cu care sa acorda)
ex.(om) bland- adjectiv, numarul singular, gen (un om, doi oameni) masculin.
Eu sunt doar a IVa asa ca daca au alte analize mai complexe sunt curios sa le vad.
Sper cat te-am ajuat.

2 răspunsuri:
| ღßaßÿღ a răspuns:

Buna! pai depinde ce clasa esti, dar in general la un adjectiv se analizeaza : 1. ce fel de adjectiv este 2.forma literara\nonliterara 3.gen 4.numar 5.caz 6. functie sintactica. Iar ca sa intelegi mai bine iata un exemplu : acest = adjectiv pronominal demonstrativ de apropiere, forma literara, genul neutru, numarul singular, cazul acuzativ, functie sintactica de atribut adjectival. P.S : trebuie respectata ordinea elementelor happy Succes! funda?! puppy dog eyes?

| AmelieSiCamAtat a răspuns:

Genul,substantivul determinat, numarul...pentru clasa a 4...doresc funda