| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi imi dati pentru examenul la romana de luni?
Orice, depre compuneri, format, ce sa mananc. ORICE
Am emotii uriase, nu am dormit ieri seara sa recuperez materia.
ce credeti ca se va da?
FUNDA SI VOTURI

Răspuns Câştigător
| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

In primul rand da sinonime/antonime. iar la b la subiectu unu s-ar putea sa dea gen liricbig grin cel epic e mai usor..nici eu de de joi ma trezesc intr-una la 4 dimi. incearca sa dormi la pranz, sa faci ceva ce iti consuma energia..si bafta! si eu sunt a 8abig grin

7 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

Nu trebuie sa te stresezi asa, la romana e usor
cu siguranta o sa va dea exercitii de intelegere a textului(antonime/sinonime bla bla bla) c
eva gramatical(anul trecut a fost propozitiile secundare)
poate un cuvant sa faceti propozitii cu mai multe sensuri ale lui
si subiectul 2 o compunere despre ceva

| Fluture a răspuns:

Tu ai recuperat ieri seara materia?! Daca ai reusit sa o recuperezi pe toata intr-o noapte esti un mare geniu. De ce iti mai e frica luni?
NU. acum pe bune. Trebuia sa te apuci sa recuperezi materia cu cel putin 2 saptamani inainte, ca sa fi sigur ca ti-o fixezi pe toata. In primul rand, eu zic sa pui accept pe comentariile de la operele literare, sa stii caracteristicile fiecarei specii literare. Sa sti sa recunosti si sa construiesti propozitiile subordonate si multe altele. (fonetica, mijloace de imbogatire ale vocabularului, etc)
Incearca sa nu te stresezi prea mult maine sa bagi in cap toate astea fiindca luni nu vei mai sti absolut nimic, in mintea ta va fi o mare harababura. big grin

| Deead4 a răspuns (pentru Fluture):

Am luat functiile sintactice la toate tipurile de pronume, la adjectiv la substantiv. Apoi am luat verbele diatezele. Figurile de stil modurile de expunere sufixe prefix, explicari de ce se pune cratima, semnul exclamarii, virgula.Imaginile artistice si planu de la rezumat caracterizare personaj. relatia titlu- text si tabele cu ce trebuie sa scriu la introducere cuprins si concluzie la argumentari ca un text apartine genului epic/ liric sau ca e nuvela schita fabula basm sau pastel happy la fel si cu subiectele. deocamdata sunt ok. putin incurcata de pronume si adjectiv. si trebuie sa mai fac compuneri. nu vreau sa dorm nici azi, pentru ca stiu ca sunt in stare. pe prima simulare am luat 7, 70 si pe ce am lucrat azi dimineata dupa un barem m-am ridicat aproape de 9. Stiu ca pot, nu am sa ma las happy
Propozitile subordonate le stiu, o sa le repet si pe alea...
Maine dimineata am sa merg la biserica am sa imi mai citesc toata notitele si am sa ma culc devreme.
Multumesc de ajutor! >big grin

| Chaterinna a răspuns:

1. Evita surmenajul, odihna e foarte importanta.
2. Evita excesul de bauturi energizante ( eu sunt 100% impotriva lor ).Pot avea efecte surprinzator de neplacute.
3. Sa nu te gandesti ca vei uita materia. E imposibil, memoria are legile ei, iti vei aminti tot ce ai invatat.
4. Nu consuma prea multe lichide si nici cafea in dimineata examenului, daca nu vrei sa te gandesti timp de doua ore mai mult la toaleta scolii decat la subiecte.
5. Pregateste-ti hainele, gentuta, pixurile si buletinul din seara precedenta examenului, pentru ca noaptea sa nu-ti mai faci griji in plus.
6. Ai grija sa nu intarzai la scoala.
Multa bafta la examen si o vacanta cat mai frumoasa!

| Mey a răspuns:

Anul acesta e anul lui Caragiale si s-ar putea da ceva din Caragiale sau s-ar putea da liric

| Nicolae2726 a răspuns:

2 compuneri nu stiu de care, sa bei o gurita de cafea si putina ciocalata inainte sa pleci la examen si du-te la el fara emotii

| Deead4 a răspuns (pentru Nicolae2726):

De vineri dimineata pana acum am baut 5 energizante si vreo 4 cafele de nu mai multe...
o guita la mine e o cana intreaga laughing
Multumesc mult de ajutor big grin ciocolata e pregatita in frigider, iti voi trimite si tie big grin